fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Legalne zatrudnienie obywateli Ukrainy

Zezwolenie na pracę to dokument, który umożliwia cudzoziemcowi podjęcie legalnej pracy w Polsce. Nie jest ono jednak wymagane we wszystkich przypadkach. Pracowników ze wschodu obejmuje procedura uproszczona, która nie wymusza tak złożonej dokumentacji.

W przypadku zatrudniania pracowników spoza krajów Unii Europejskiej zezwolenie na pobyt i pracę to podstawa. Wyjątek stanowią obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy. Coraz częściej spotyka się w Polsce osoby ze wschodu, które chętnie wypełniają luki na polskim rynku pracy. To pozwala gospodarce zachować stabilność w czasach, gdy wielu Polaków emigruje za granicę w poszukiwaniu innych warunków zatrudnienia. Z tego względu, aby wesprzeć polskich pracodawców i pracowników ze wschodu, niektóre procedury zostały uproszczone.

Jeśli nie zezwolenie, to co?

Podstawą do zatrudnienia Ukraińca jest oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Pozwala ono na legalne podjęcie zatrudnienia przez taką osobę w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. To rozwiązanie krótkoterminowe, ale wygodne. W związku z tym pracownicy z Ukrainy nie muszą świadczyć pracy w trybie ciągłym. Może się jej podejmować w trybie nieregularnym w ramach planowanych zleceń (w czasie 12 ustalonych miesięcy, przepracowując maksymalnie 6 miesięcy).

Jak wygląda procedura?

Złożenie oświadczenia nic nie kosztuje, a obowiązkiem jego złożenia jest obarczony pracodawca. Wyrażając chęć i gotowość do zatrudnienia cudzoziemca, składa on odpowiedni dokument w powiatowym urzędzie pracy (PUP). W nim muszą znaleźć się dane firmy i obcokrajowca, data rozpoczęcia pracy, zawód, rodzaj i miejsce jej wykonywania, a także wysokość wynagrodzenia (brutto). Wzory oświadczenia dostępne są w sieci pod nazwą dokumentu: oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Warto pamiętać, że oświadczenie musi być zarejestrowane i odebrane przez pracodawcę jeszcze przed podjęciem pracy przez obcokrajowca.

Po dopełnieniu formalności i zarejestrowaniu oświadczenia w urzędzie, jest ono wysyłane do kandydata. Dzięki temu ma on szansę na otrzymanie wizy krajowej w celu wykonywania pracy. Z wizą, paszportem i takim oświadczeniem od osoby, która zaoferowała zatrudnienie, obcokrajowiec może już przekroczyć granicę i podjąć się pracy w Polsce w wyznaczonym terminie.

Zatrudnienie na dłuższy okres

Przedstawione rozwiązanie jest krótkoterminowe, lecz przydatne i z powodzeniem sprawdza się w polskich warunkach. Jeśli pracodawca jest zainteresowany współpracą dłuższą niż przewidziana, może już po 3 miesiącach od momentu zatrudnienia złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt i pracę. Jest to także procedura znacznie prostsza niż w wypadku chęci zatrudnienia osoby zupełnie z zewnątrz. Dzięki temu można uniknąć obowiązku wykonywania testu rynku pracy (tzw. test sprawdzający możliwość zatrudnienia obywatela Polski lub obywatela krajów UE na danym stanowisku). Jego wykonanie jest wymogiem, od którego odchodzi się tylko w szczególnych przypadkach. W tej sytuacji nie musimy także starać się o opinię starosty o braku kandydatów obywatelstwa polskiego na dane stanowisko.

Umowy o pracę nakładczą

Oto najważniejsze informacje na temat tej formy zatrudnienia
Kategoria: Dla pracownika Praca w Polsce
Tagi: pracownicy z ukrainy rynek pracy

W czym możemy Ci pomóc?