fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Elementy skutecznego ogłoszenia o pracę

– Przy tworzeniu ogłoszenia o pracę należy pamiętać o tym, że jest ono wizytówką firmy, w związku, z czym nie tylko treść, ale również wygląd ogłoszenia ma duże znaczenie. Dobrze skonstruowane ogłoszenie nie tylko przyciągnie kandydatów, ale również efektywnie wpłynie, na jakość otrzymywanych aplikacji – radzi Agata Kościarz, senior działu rekrutacji firmy Weegree. Jak zatem stworzyć skuteczne ogłoszenie rekrutacyjne? Oto kilka rad.

Pierwszą kwestią, o którą należy zadbać tworząc ogłoszenie o pracę jest jego wygląd. Wiele firm zaniedbuje ten element, co jest poważnym błędem. Tekst powinien zostać ułożony w bardzo czytelny i przejrzysty sposób. Dzięki temu kandydat przekona się, że ma do czynienia z rzetelną firmą. Kolejną zaletą prawidłowego układu treści w skutecznym ogłoszeniu rekrutacyjnym jest fakt, że czytająca je osoba z łatwością zapozna się ze wszystkimi ważnymi informacjami.

Nagłówek i opis firmy

Istotną rolę w estetyce ogłoszenia odgrywa tytuł, zaznaczony dużymi, rzucającymi się w oczy literami. Nagłówek jest zarazem nazwą stanowiska, z którym związana jest rekrutacja. Oprócz zwrócenia uwagi kandydata, jego zadaniem jest precyzyjne wskazanie, jakiego pracownika poszukuje dane przedsiębiorstwo.

Elementy opisane powyżej są bardzo ważne dla zainteresowania potencjalnego pracownika. Po nich w skuteczne ogłoszenie rekrutacyjne musi posiadać informację o nazwie firmy prowadzącej nabór oraz kilka słów o niej. Warto przytoczyć w 2-3 zwięzłych zdaniach osiągnięcia, branżę, w jakiej działa itp. To kolejny element ukazujący profesjonalizm pracodawcy, kandydaci od razu będą widzieć, że ta firma może być dla nich dobrym miejscem.

Dobrze napisany wstęp komunikatu sprawi, że kandydat zainteresuje się ofertą pracy, więc jego ciąg dalszy musi utrzymać ten efekt. Dlatego też opis stanowiska pojawiający się po informacji o firmie musi być precyzyjny i zgodny z prawdą. Dotyczy to wszystkich wyszczególnionych obowiązków i zadań ciążących na pracowniku. Dokładne przedstawienie pozwoli uniknąć napływania zgłoszeń od ludzi nieposiadających odpowiednich kwalifikacji.

Wymagania dotyczące kandydata

Kolejnym krokiem jest wymienienie wymagań, jakie muszą spełniać kandydaci. Są to informacje dotyczące wykształcenia, doświadczenia i pożądanych umiejętności. Lista powinna rozpoczynać się od najważniejszych wymagań, stopniowo przechodząc do mniej znaczących. Nie należy również przesadzać z ich ilością. Idealną liczbą będzie 5 do 8. Ponadto kryteria nie mogą być podane na wyrost, najlepsze rozwiązanie to zbalansowanie tego, co jest najbardziej potrzebne z dodatkowymi atutami. Dzięki temu osoba zgłaszająca swój udział w procesie rekrutacji będzie w stanie zweryfikować czy spełnia najważniejsze wymagania.

Oferta pracodawcy

Następnie warto zamieścić informacje dotyczące tego, co firma oferuje pracownikowi. Najbardziej oczekiwaną informacją przez kandydatów jest wysokość wynagrodzenia, jednakże nie zawsze podanie takich danych jest możliwe. W zamian za to warto podać profity, jakie niesie ze sobą praca na danym stanowisku. Chodzi tutaj o takie informacje jak umowa o pracę, dodatki do pensji, dogodna lokalizacja czy prywatna opieka zdrowotna.

Co powinno znaleźć się na końcu?

Na końcu skuteczne ogłoszenie rekrutacyjne zawiera jeszcze kilka ważnych informacji. Pierwszą z nich jest lista dokumentów, które należy dostarczyć w procesie rekrutacji. Do tego dochodzą dane kontaktowe i objaśnienie, w jaki sposób składać aplikację. Ostatnia rzecz to klauzula wyrażająca zgodę na przetwarzanie danych osobowych kandydata.

Podsumowując, oto 10 elementów, które powinno posiadać każde skuteczne ogłoszenie rekrutacyjne:

  1. Tytuł/Nagłówek
  2. Nazwa firmy prowadzącej nabór
  3. Opis firmy poszukującej pracownika
  4. Opis stanowiska
  5. Wymagania, które musi spełniać kandydat
  6. Informacja o wynagrodzeniu, formie umowy, benefitach
  7. Lista dokumentów wymaganych w procesie rekrutacji
  8. Dane kontaktowe
  9. Objaśnienie dotyczące sposobu złożenia aplikacji
  10. Klauzula dotycząca przetwarzania danych osobowych
pracownikow z ukrainy

Najważniejsze informacje przy zatrudnianiu pracowników z Ukrainy

Co trzeba wiedzieć o zatrudnianiu pracowników z Ukrainy?
Kategoria: Dla pracodawcy Skuteczna rekrutacja Trendy HR
Tagi: ogłoszenie o pracę rekrutacja skuteczne ogłoszenie rekrutacyjne

W czym możemy Ci pomóc?

Katarzyna Bednarz
Recruitment Officer Skontaktuj się
Katarzyna Bednarz