fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Kwalifikacje magazyniera

Stały rozwój branży logistycznej roztacza szerokie perspektywy przed wszystkimi poszukującymi zatrudnienia. Wystarczy chęć stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Jakie umiejętności i zaświadczenia są w tej dziedzinie niezbędne?

Według prognozy Rzeczypospolitej na 2017 rok, branża spedycyjna pozostaje w czołówce gałęzi rynku, w których nadal będzie rosło zapotrzebowanie na pracowników. Jednocześnie pojawia się coraz więcej ofert pracy, skierowanych do logistyków z wysokimi kwalifikacjami. Zwiększająca się konkurencja wymaga więc od kandydatów poszerzania swoich zdolności. Dotyczy to również magazynierów.

Podstawowe wymagania

Od magazynierów wymaga się wykształcenia minimum zawodowego lub średniego. Konieczna jest umiejętność obsługi pakietu Office, a także aktualna książeczka sanitarno–epidemiologiczna. Przydatna może okazać się znajomość języka angielskiego – dodatkowym atutem będzie również opanowany język niemiecki.
Ze względu na to, że jest to praca fizyczna, kandydat musi wykazywać się dobrym stanem zdrowia i wysoką sprawnością. Nie musi cechować się silną budową ciała, ale ważne, by bezproblemowo zdejmował produkty z półek – stąd tak duży nacisk na zdrowy układ kostny oraz sprawne stawy. Często wymagane jest prawo jazdy kategorii B.

Kurs obsługi wózka widłowego

Do podjęcia pracy na magazynie na ogół wymaga się również ukończenia kursu obsługi wózków widłowych. Kurs można przejść na terenie zakładu pracy, ale zwykle takie uprawnienia pozwalają na operowanie wózkiem widłowym jedynie w tym samym zakładzie. Kursant musi przejść badanie psychologiczne, symulację jazdy, część teoretyczną oraz część praktyczną, a na końcu egzamin. Warto by nauczył się również użytkowania i wymiany butli gazowej – niektóre wózki są bowiem zasilane gazem.
Po zdaniu egzaminu otrzyma on legitymację, świadectwo i certyfikat w języku angielskim, uznawany przez wszystkie państwa Unii Europejskiej. Kurs trwa około 60 godzin, a koszt mieści się w zakresie od 400 do 700 złotych.

Wykształcenie

Jak już wspomniano, wymagane jest wykształcenie średnie lub zawodowe. Warto jednak zwrócić uwagę na te formy kształcenia, które pozwalają na zyskanie największych umiejętności. Do zawodu dobrze przygotowują technika i szkoły policealne na profilu logistycznym, handlowym lub ekonomicznym, a także szkoły zawodowe kształcące sprzedawców. Dzięki takiemu wykształceniu kandydat zna fundamentalne zasady w branży logistycznej i podstawowe regulacje dotyczące transportu towarów.
W świetle nowej ustawy o edukacji zawód magazynier–logistyk można zdobyć w 3–letniej Szkole Branżowej I Stopnia oraz w ramach kursów kwalifikacyjnych. Kursy dla magazynierów często są organizowane przez powiatowe urzędy pracy.
W przypadku kandydatów z wykształceniem wyższym szczególnie cenieni są absolwenci studiów logistycznych. Przed nimi również są szerokie perspektywy rozwoju zawodowego. Nie jest to jednak wymóg do podjęcia zatrudnienia.

Dodatkowe szkolenia

Wiele firm i centrów szkoleniowych organizuje kursy magazynierskie. Dzięki nim można połączyć kurs obsługi wózków widłowych z poszerzaniem kwalifikacji magazyniera. Podczas nich kandydat na magazyniera może zapoznać się z normami prawnymi, obowiązującymi w tej branży, ustalaniem zaopatrzenia, tworzeniem dokumentacji, formami ewidencji towarów, a także obsługą specjalistycznych programów i przepisami BHP. Warto pamiętać, że istnieją pewne zagrożenia, charakterystyczne dla tej dziedziny, przez co pracownik musi trzymać się ściśle określonych norm bezpieczeństwa.
Zaświadczenia potwierdzające odbycie kursu często są wydawane dodatkowo w języku angielskim, co zwiększa szanse pracownika na rynkach zagranicznych. Przejście takiego kursu jest nie tylko atutem w trakcie procesu rekrutacyjnego, ale również znacznym ułatwieniem na początku pracy – świeżo upieczony magazynier nie musi bowiem na własną rękę podnosić swoich kwalifikacji i samodzielnie uczyć się reguł rządzącymi branżą.
Koszty takich kursów są bardzo zróżnicowane, na ogół jednak nie przekraczają tysiąca złotych. Pamiętajmy, że wielu pracodawców jest skłonnych refundować kurs magazyniera, podobnie jak kurs obsługi wózka widłowego.

Czy warto zwiększać kwalifikacje w branży logistycznej? Bez wątpienia. Zdobycie umiejętności na poziomie obowiązków magazyniera pomaga bowiem w awansie na wyższe stanowiska, związane już mniej z pracą fizyczną, a bardziej z planowaniem i organizacją pracy magazynu. Logistyka otwiera szerokie możliwości zatem zarówno przed studentami, szukającymi dodatkowego źródła dochodu, jak i tymi, którzy chcą na stałe związać się z tą szybko rozwijającą się dziedziną.

Praca dla studenta

Ile może zarobić, żeby rodzice nie stracili ulgi?
Kategoria: Dla pracownika Wiedza
Tagi: kompetencje kwalifikacje magazyn magazynier pracownik uprawnienia

W czym możemy Ci pomóc?