fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Atuty pożądane przez każdego pracodawcę

XXI wiek zmienił oblicze rynku pracy, zasady rządzące rekrutacją, a także sytuację pracowników. Badania dowodzą, że przeciętny Amerykanin zmienia branżę 1.75 razy w ciągu życia. Ta tendencja w krajach rozwiniętych i rozwijających będzie się stale zwiększać.

Rynek pracy za 10 lat nie będzie przypominał obecnego. Ponieważ postęp dokonuje się skokowo, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego  konsekwencji. Możemy jednak wyszczególnić kilka atutów, których posiadanie jest i będzie szczególnie pożądane przez pracodawców oraz  zazwyczaj przekłada się na wyższe pensje.

Pierwszym istotnym atutem pracownika jest wysoka zdolność adaptacyjna. Powszechnie przyjmuje się, że to domena ludzi młodych i wykształconych (paradoksalnie im lepiej jesteśmy wykształceni, tym więcej czasu inwestujemy w samorozwój), ale musimy liczyć się z tym, że zdolności adaptacyjne są dzisiaj potrzebne wszystkim. W związku z tym warto nadążać za trendami, nowymi technologiami i postępem naukowym. Dopasowanie do świata nie musi oznaczać biernego i bezrefleksyjnego podążania za tłumem. Czy tego chcesz czy nie, współczesny świat jest pełen możliwości, a możliwości te pojawiają się niespodziewanie. Warto trzymać rękę na pulsie.

Kolejnym atutem jest różnorodność kompetencji

 

Związana ze zdolnościami adaptacyjnymi. Jeszcze kilka lat temu pożądany był pracownik stabilny, przez wiele lat pracujący w jednej firmie. Funkcjonował jako archetyp solidności i lojalności. Dzisiaj pracodawcy nie boją się tzw. skoczków, czyli ludzi pracujących w różnych miejscach przez relatywnie krótki czas, ponieważ wiedzą, że ich elastyczność i różnorodne doświadczenia sprzyjają odnalezieniu się w środowisku pracy XXI wieku.

Kolejnym ważnym elementem jest pewność siebie. Niezbędna, żeby korzystnie przedstawić siebie jako kandydata do awansu. Oczywiście liczy się także sumienność przy wykonywaniu swojej pracy, ale dzięki pewności siebie będziesz w stanie lepiej przekazać swoje osiągnięcia.

Nie zapomnij o samoświadomości

Atut o ogromnej wartości. To nie tylko znajomość własnych wad i zalet, ale także umiejętność skoncentrowania się na bieżącej chwili. Nic nie jest w stanie konkurować z umysłem w pełni zaangażowanym w dane zadanie. Pracownik samoświadomy to po prostu pracownik XXI wieku, samodzielny, odpowiedzialny i cieszący się życiem. Taki człowiek to skarb dla każdego pracodawcy.

Jak widać, wcale niełatwo jest być idealnym pracownikiem w XXI wieku. Ciężko określić jaki atut jest najważniejszy, jednak gdybyśmy mieli wybrać z wyżej wymienionych jeden, postawilibyśmy na zdolności adaptacyjne. W różnorodnym, zmiennym świecie, w którym przyszło nam żyć, to najpotrzebniejsza cecha.

miniatura koronowirus

Wpływ koronawirusa na rynek pracy

Zobacz jaki wpływ będzie miała szalejąca pandemia na rynek pracy w Europie
Kategoria: Dla pracownika Personal Branding Wiedza
Tagi: atuty praca zarobki

W czym możemy Ci pomóc?