fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Benefity pracownicze. Zbuduj lojalną kadrę

Benefity pracownicze mocno zadomowiły się na polskim rynku pracy. Firmy chcąc przyciągnąć wartościowych pracowników i ograniczyć fluktuację kadr nie tylko nagradzają ich premiami za dobrze wykonywane obowiązki, ale także dbają o ich kondycję fizyczną, kwalifikacje i wygodę. Podczas poszukiwania pracy, szczególnie osoby młode oprócz kwestii zarobków, zwracają również uwagę na to, czy otoczenie w którym podejmują zatrudnienie jest dla nich przyjazne.

Świadczenia pozapłacowe, czyli inaczej benefity pracownicze. Pracownik może otrzymać je w formie zwrotu poniesionych wydatków, dodatku do pensji, dofinansowania lub po prostu gotowego świadczenia. Część z nich jest dostępna od razu po podjęciu pracy, a z niektórych mogą korzystać tylko pracownicy z odpowiednio długim stażem pracy. W ten sposób pracodawca nagradza ich lojalność.

Jeszcze kilka lat temu czymś wyjątkowym było posiadanie telefonu służbowego czy laptopa. Obecnie na wielu stanowiskach przedmioty te traktowane są jako konieczne narzędzia do pracy, a mianem benefitów pracowniczych określane są bonusy i świadczenia opisane poniżej.

Karta sportowa, opieka medyczna i ubezpieczenie

To jeden z najczęściej spotykanych benefitów pracowniczych. Część kosztów tego udogodnienia ponosi pracownik, a część pracodawca. W ten sposób firmy chcą dbać o kondycję fizyczną swojej załogi. Dzięki temu pracownik może korzystać wybranych siłowni, basenów czy zajęć fitness. W zależności od typu karty (Multisport Plus, OK System), wejścia są nielimitowane lub ograniczone do pewnej ilości w tygodniu.

Również popularna na polskim rynku pracy forma benefitu dla osób. Zatrudniony pracownik w ramach ubezpieczenia oferowanego przez takie firmy jak Luxmed lub Medicover, może korzystać z wyznaczonych prywatnych placówek medycznych, nie czekając w kolejkach w ramach świadczeń z NFZ. Często jednak tego typu udogodnienie jest dostępne dla osób będących w firmie nieco dłuższy okres czasu.

Pracownicy po podjęciu zatrudnienia mają możliwość dopisania się do ubezpieczenia grupowego obejmującego wypłatę w przypadku m.in. następstw nieszczęśliwych wypadków lub śmierci osoby bliskiej. Dzięki temu nie tylko korzystają oni z dofinansowania oferowanego przez pracodawcę, ale również mają lepsze warunki, niż gdyby sami chcieli wykupić podobne ubezpieczenie.

Dofinansowanie posiłków w trakcie pracy

Jest to jeden z tych benefitów, które sprawiają, że praca jest przyjemniejsza. Zatrudnieni mogą liczyć na zwrot części kwoty wydanej na posiłek zakupiony podczas przerwy obiadowej w dowolnej placówce gastronomicznej. Zdarza się również, że pracodawcy podpisują umowy z danym lokalem, a pracownicy mogą tam liczyć na znaczącą zniżkę. Tak jest w przypadku Weegree, firmy zajmującej się outsourcingiem pracowniczym i rekrutacją.

Parking dla pracowników

Mało wyszukane, ale przydatne udogodnienie, szczególnie dla firm umiejscowionych w centrach miast. Pracownicy przyjeżdżający do pracy samochodem nie muszą zostawiać pojazdu poza strefą płatnego parkowania lub płacić za postój wewnątrz niej. Znika również problem znalezienia wolnego miejsca postojowego.

Dofinansowanie nauki języka obcego i szkolenia

Szczególnie przydatne dla osób lubiących się kształcić. Rozwijanie znajomości języków obcych jeżeli nie jest konieczne w ramach pełnionego stanowiska, często jest przydatne podczas prywatnych wyjazdów za granicę. Zdarza się również, że pracodawcy opłacają zatrudnionym uczestnictwo w kursach podnoszących ich kwalifikacje.

Bonus na dojazdy rowerem do pracy

Benefit stosowany przez garstkę firm w Polsce. Tego typu udogodnienie oferuje firma Weegree. Pracownicy dojeżdżający do pracy na rowerze otrzymują 25 groszy za każdy przejechany kilometr na trasie praca-dom. Jest to skuteczna zachęta do tego, aby przekonać nawet bardziej sceptycznych pracowników do uprawiania sportu.

Przedstawione wyżej benefity pracownicze to tylko część dodatkowych korzyści, jakie pracodawcy oferują swoim pracownikom. Mnogość rozwiązań wskazuje zatem na to, że firmom zależy na pozyskaniu i lojalności wartościowych pracowników. Tego typu działania wpisują się w pojęcie tzw. rynku pracownika.

umowa o pracę

Umowa o pracę czy o dzieło? Poznaj najważniejsze różnice w umowach!

Która umowa będzie dla nas najkorzystniejsza?
Kategoria: Dla pracownika Personal Branding Praca w Polsce

W czym możemy Ci pomóc?