fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Cechy dobrego listu motywacyjnego

Obecnie wśród kandydatów starających się o pracę panuje przekonanie, że nie warto poświęcać wiele czasu na napisanie listu motywacyjnego, gdyż często jest on pomijany przez rekruterów. Tymczasem, jeżeli kandydat napisze go rzetelnie, może w ten sposób wyróżnić się na tle osób starających się o to samo stanowisko. Poniżej przedstawiliśmy kilka błędów, których należy się wystrzegać przy tworzeniu listu motywacyjnego oraz wskazówki dotyczące jego pisania.

Trudno znaleźć osobę, która zakwestionuje wyższość CV nad listem motywacyjnym. Mimo tego nie warto traktować tego drugiego dokumentu po macoszemu podczas składania aplikacji na dane stanowisko. Jeżeli jednak firma go nie wymaga, wówczas nie warto być nadgorliwym.

Nie korzystaj z szablonów

O ile CV powinno mieć uporządkowaną formę i wpisywać się w panujące trendy, to list motywacyjny ma za zadanie przykuwać uwagę oryginalną treścią. Nie da się tego osiągnąć korzystając z zamieszczonych w internecie szablonów. Zastosowanie standardowych sformułowań z pewnością nie zaciekawi rekrutera, który przeglądając przesłane aplikacje napotka kilkanaście podobnych dokumentów, a dotarcie do jego końca będzie mało prawdopodobne. Przed napisaniem listu motywacyjnego warto zapoznać się z kilkoma przykładami zamieszczonymi w internecie, jednakże jego treść kandydat powinien napisać samodzielnie.

Dopasuj list motywacyjny do stanowiska

Oprócz kwestii szablonów, częstym błędem kandydatów jest wysyłanie tego samego listu motywacyjnego do kilku pracodawców i na różne stanowiska. W ten sposób na pewno nasz dokument nie wyróżni się spośród wszystkich nadesłanych, a dodatkowo zniechęci rekrutera do naszej kandydatury. Praktyki stosowane przez kandydatów do pracy sprawiły że osoby z działów HR często rezygnują obowiązku nadesłania listu motywacyjnego. Według nich kilkuetapowy proces selekcji pozwoli wydobyć od kandydata więcej informacji niż można obecnie uzyskać za pośrednictwem tego dokumentu.

Każdy pracodawca może mieć inne wymagania nawet w stosunku do podobnego stanowiska, dlatego też warto swój list personalizować. Należy zwrócić uwagę na wymagania zamieszczone w ogłoszeniu i podczas pisania listu motywacyjnego je uwzględnić.

Nie powielaj informacji

List w którym kandydat uzasadnia dlaczego to właśnie on powinien zostać zatrudniony na danym stanowisku nigdy nie występuje samodzielnie. CV jest podstawowym dokumentem, który należy złożyć aplikując na jakiekolwiek stanowisko, a dopiero w drugiej kolejności pracodawcy proszą o przesłanie listu motywacyjnego. Ważnym jest, aby nie powielać informacji zawartych w obu pismach, a z drugiej strony muszą one współgrać ze sobą pod względem formy. Zadbaj, aby miały m.in. tą samą czcionkę i odstępy między wierszami.

W CV należy skupić się na konkretach. Kandydat przedstawia w nim informacje na temat ukończonych szkół, a także doświadczenia zawodowego i zainteresowań. Z kolei w liście motywacyjnym należy przekazać informacje, które ze względu na swój charakter nie zmieściły się w drugim dokumencie.

Jakie informacje zamieścić?

Pisząc list motywacyjny warto zwrócić się do konkretnej osoby. Najlepiej, aby był to prezes danej firmy, kierownik działu, do którego składana jest aplikacja lub osoba odpowiedzialna za nabór. Informacje takie bardzo często można znaleźć na stronie internetowej firmy.

W kilku pierwszych zdaniach należy napisać na jakie stanowisko składana jest aplikacja oraz skąd kandydat dowiedział się o ofercie pracy. Drugi akapit przeznaczony jest na uzasadnienie wyboru firmy oraz stanowiska. W ten sposób rekruter pozna motywy działania osoby ubiegającej się o pracę. Poza oczywistym aspektem finansowym, kandydaci bardzo często uzasadniają swój wybór prestiżem firmy, jej pozycją w branży czy wysokim employer brandingiem, o czymi pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Kolejnym punktem listu motywacyjnego są argumenty, które mają za zadanie przekonać osobę rekrutującą do danej kandydatury na wybrane stanowisko. Nie warto używać zbyt dużej ilości niczym niepopartych przymiotników. Lepiej zastosować ich mniej, ale każdy z nich był poparty konkretnym przykładem, nawiązującym do doświadczenia zawodowego kandydata lub jego aktywności podczas studiów. Na koniec warto zaproponować spotkanie, podczas którego kandydat będzie miał możliwość odpowiedzenia na wszystkie pytania i przekazania jeszcze większej liczby informacji na temat kandydatury na to stanowisko.

Najbardziej poszukiwane zawody 2020 roku.

Pracownik
Kategoria: Dla pracownika Wiedza
Tagi: kandydat list motywacyjny praca treść wizerunek

W czym możemy Ci pomóc?