fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Dress code

Dress code to zbiór reguł dotyczących ubrania, w jakim pracownik przychodzi do pracy. Strój powinien być dostosowany do charakteru pełnionego stanowiska, a wymagania dotyczące jego doboru określone przez pracodawcę.

Ubiór jest to element, który ma największy wpływ na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Jest on szczególnie ważny w przypadku stanowisk, w ramach których pracownik ma bezpośredni kontakt z klientem. Z tego względu strój powinien współgrać z tym, czym zajmuje się dana firma oraz jaką funkcję w niej pełni zatrudniona osoba. Oprócz tego warto pamiętać, aby nasza garderoba była schludna. Strój niedbały lub niedostosowany do sytuacji może kogoś urazić.

Wymogi formalne

Zgodnie z prawem, jeżeli wymogi dotyczące dress code zostały zakomunikowane pracownikowi, wówczas ma on obowiązek się do nich dostosować. Jeżeli jednak pracodawca nie uregulował tej sprawy, wówczas pracownik ma dowolność w wyborze garderoby.

Zgodnie z artykułem 104 kodeksu pracy, sprawy dotyczące tzw. dress code mogą być uregulowane w różnych dokumentach. Pracodawca może określić tę kwestię już na poziomie umowy o pracę. Oprócz tego ten element może być ujęty w regulaminie pracy lub w wewnętrznych instrukcjach. Informację o pojawieniu się takich zapisów należy podać w formie ogólnie przyjętej w danym zakładzie pracy. Obecnie najpopularniejszą metodą jest firmowa skrzynka mailowa. Jest również możliwość zakomunikowania sprawy ubioru ustnie, jednakże w przypadku niezastosowania się do wytycznych, osoba zatrudniona może powiedzieć, jakoby takich informacji nie otrzymała.

Jeżeli kwestia ubioru jest określona na piśmie, pracodawca ma prawo do jej egzekwowania. To wiąże się również z prawem do wyciągania konsekwencji. Szczególnie dotyczy to sytuacji, w której niewłaściwy ubiór pracownika naraził firmę na straty. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego w przypadku rażącego naruszenia zasad dotyczących właściwego ubioru, możliwe jest nawet zwolnienie dyscyplinarne takiej osoby.

Strój biznesowy

W przypadku doradcy w banku, sprzedawcy w biurze podróży, pośrednika kredytowego, agenta nieruchomości czy przedstawiciela handlowego należy zastosować tzw. strój biznesowy. W przypadku mężczyzn wybór jest prosty. Powinni oni ubrać koszulę z długim rękawem lub krótkim w porze letniej. W przypadku spodni, muszą być one długie, a do tego nie wykonane z dżinsu. Całość powinna odznaczać się stonowanymi kolorami, łącznie z butami, które muszą zakrywać palce. Dopuszczalny jest kolor czarny, grafitowy, granatowy, szary. Odradzamy dobór jaskrawych barw. W przypadku koszuli na pewno odpowiedni będzie kolor biały lub lekkie pastelowe odcienie. W przypadku Pań najczęściej wymagana jest biała bluzka i spódnica o długości mniej więcej połowy kolana. Buty powinny być pełne, tak jak w przypadku mężczyzn, a obcas nie za wysoki (max 5 cm).

Smart casual

Nawet, gdy pracownik nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem lub tego typu spotkania odbywa sporadycznie, nie należy zaniedbywać stroju. W przypadku tzw. back office, wprowadzenie firmowego uniformu byłoby błędem. W tej sytuacji sprawdzi się styl smart casual, czyli strój luźny, ale staranny. Nie narzuca on konkretnych wymogów. W jego przypadku ważne jest wyczucie stylu i dobranie ubrania do sytuacji. Taki strój może być luźny, jednakże trzeba pamiętać, aby nie był niechlujny. Panowie mogą w takim przypadku ubrać luźną koszulkę polo, lekkie koszule z długim lub krótkim rękawem, a nawet dżinsy. Nie należy jednak przesadzać. Spodnie niezależnie od temperatur na dworze powinny być długie, a dżinsy raczej ciemniejsze.

Uniform – W wielu zakładach pracy stosuje się służbowy uniform. Tak jest np. w sklepach sieciowych, w których pracownicy mają koszulki z logo firmy lub lokali gastronomicznych, najczęściej tych sieciowych. W przypadku stanowisk technicznych często strój jest podyktowany wymogami BHP, do których pracownik ma obowiązek bezwzględnie się stosować. Z drugiej jednak strony pracodawca musi dostarczyć podwładnemu wymaganą odzież roboczą.

 

rekrutacja

Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej?

Zastosuj się do tych porad
Kategoria: Dla pracownika Wiedza
Tagi: dress code praca ubiór

W czym możemy Ci pomóc?