fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Employer Branding

Przyciągnięcie i utrzymanie w firmie najwyższej klasy specjalistów bywa dość trudnym zadaniem. Wysokie wynagrodzenie często nie wystarcza, dlatego firmy inwestują w tzw. Employer Branding. Sprawdź, na czym polega budowanie wizerunku pracodawcy oraz jakie działania wobec obecnych i potencjalnych pracowników obejmuje.

Employer Branding, czyli po polsku marka pracodawcy lub wizerunek pracodawcy. Jest to zespół działań mający na celu wykreowanie wizerunku firmy, jako atrakcyjnego miejsca do pracy. Pojęcie to pierwszy raz pojawiło się w 1996 roku w artykule Simona Barrowa i Tima Amblera zatytułowanym “The Employer Brand”. Z kolei pierwszą firmą, która wprowadziła te założenia w życie był McKinsey (2001 rok).

Pojęcie Employer Branding (EB) można podzielić na dwie grupy: wewnętrzny i zewnętrzny. Pierwsza z wymienionych dotyczy pracowników zatrudnionych w firme. Dzięki tym działaniom mają oni postrzegać swojego obecnego pracodawcę, jako solidnego, u boku którego mogą nie tylko zarabiać pieniądze, ale również rozwijać się. W ten sposób przedsiębiorstwa chcą ograniczyć fluktuację kadr i zatrzymać “na pokładzie” najlepszych specjalistów. Nie od dziś wiadomo, że firmy konkurują między sobą o wartościowych pracowników.

Jakie są metody tworzenia wizerunku pracodawcy?

Podstawowymi sposobami budowania marki pracodawcy wewnątrz firmy jest organizacja szkoleń dla pracowników lub umożliwienie im wyjazdu na zewnętrzne konferencje branżowe, w której firma działa. Spotkanie z innymi entuzjastami zajmującymi się podobnymi zagadnieniami wzmacnia motywację do pracy. EB to nie tylko inwestycje w kapitał ludzki, ale także dbanie o przyjazną atmosferę w miejscu pracy. Młode pokolenie przywiązuje do tego dużą wagę, dlatego coraz bardziej popularne stają się m.in. pokoje relaksu. Z tego rozwiązania korzysta nasza firma. W bogato wyposażonym pokoju wypoczynku posiadamy m.in. piłkarzyki, tarczę do gry w Dart oraz konsolę Xbox. Do tego typu udogodnień można również zaliczyć pakiet benefitów pracowniczych, o których pisaliśmy wcześniej.

W kwestii wypoczynku pracowników w trakcie pracy niektóre firmy idą jeszcze dalej. Organizują one całe kompleksy wypoczynkowe dla osób zatrudnionych, w których znajdują się restauracje, spa, siłownia czy pokoje drzemki. Tego typu rozwiązanie wprowadził już Google.

Drugim typem jest Employer Branding zewnętrzny. Ma on na celu przyciągnięcie do firmy wartościowych specjalistów. Pozyskanie pracowników poprzez ogłoszenia nie zawsze wystarcza. Aby sprostać wyzwaniom, firmy uczestniczą w targach pracy, gdzie rozmawiają z kandydatami, biorą udział w akcjach w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, a także organizują konkursy, które mają za zadanie wyłonienie odpowiedniego kandydata do pracy. Ważnym elementem tego typu akcji jest określenie grupy docelowej i kanałów dystrybucji przekazu.

Jedną z najgłośniejszych zewnętrznych akcji EB była zaprezentowana kilka lat temu kampania PZU. Największy polski ubezpieczyciel wyemitował kilka spotów reklamowych, w których w zabawny sposób pokazywał chęć zatrudniania kreatywnych i energicznych pracowników.

Również nasza firma ma za sobą udane akcje Employer Branding’owe. Weegree niejednokrotnie pokazała już, że “jest na czasie”. Przykładem na aktywne wprowadzanie przez firmę zasad EB jest przystąpienie do akcji Manequin Challenge. Zgodnie z założeniami wyzwania w prawie 3-minutowym filmie możemy obejrzeć przedstawione w sposób satyryczny kulisy działalności firmy. Pojawiający się w nim pracownicy zastygają w bezruchu podczas wykonywania różnych czynności. Zachęcamy do obejrzenia efektów tej akcji.

Budowanie marki pracodawcy to jednak bardzo ciężkie wyzwanie. Niemożliwe i bardzo złe jest też budowanie wyidealizowanego wizerunku firmy, kiedy rzeczywistość okazuje się być bardziej brutalna.W Weegree doskonale wiemy, że najlepszą strategią Employer Brandingową jest po prostu bycie dobrym i rzetelnym pracodawcą.

rekrutacja

Nowoczesne technologie w branży rekrutacyjnej

Tradycyjne zamieszczanie ogłoszeń to obecnie zbyt mało
Kategoria: Dla pracodawcy Rynek pracy
Tagi: marka pracodawca wizerunek

W czym możemy Ci pomóc?