fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Home office

Praca zdalna, czyli tzw. home office, telepraca lub e-praca zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku pracy. Wyższa produktywność pracownika oraz lepszy wizerunek pracodawcy to tylko niektóre zalety tego rozwiązania. Taki sposób pracy nie jest jednak wolny od wad.

Jeszcze kilka lat temu praca w domu była kojarzona przede wszystkim z freelancerami lub osobami samozatrudnionymi. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na tego typu rozwiązanie. Udzielenie zgody na home office daje pracownikowi możliwość wykonywania pracy nie tylko w miejscu zamieszkania, ale z dowolnego miejsca na świecie. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim stanowisk, w ramach których większość obowiązków jest wykonywanych za pośrednictwem komputera z dostępem do sieci lub telefonu komórkowego. Możliwość pracy zdalnej mają m.in. informatycy, graficy, tłumacze, dziennikarze, a także personel tworzący różnego rodzaju raporty i zestawienia, najczęściej działający w ramach dużych korporacji.

Praca w domu, czyli przyjazne środowisko i elastyczność

Rewolucja internetowa sprawiła, że wykonywanie obowiązków służbowych nie wymaga bezpośredniego kontaktu z przełożonym. Obecnie niezależnie od tego, gdzie pracownik się znajduje, najczęściej komunikacja odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatora internetowego lub systemu CRM. Dzięki temu pracę można wykonywać zarówno w biurze, w domu, jak i w parku, siedząc na ławce w otoczeniu zieleni. Możliwości ogranicza jedynie dostępność internetu. Taką elastyczność doceniają przede wszystkim ludzie młodzi, którym zależy, aby miejsce pracy było przyjazne i wygodne.

Zaletą home office jest również fakt, że pracownik nie poświęca czasu na dojazd do pracy. Dzięki temu zyskuje czas dla rodziny, na odpoczynek lub realizację hobby. To sprawia, że jest on szczęśliwszy, efektywniej pracuje i jest bardziej zmotywowany. Do kwestii ilości czasu wolnego należy także dodać aspekt finansowy. Rezygnacja z dojazdów do pracy pozwala bowiem zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Co zyskuje pracodawca?

Przedsiębiorstwo pozwalające załodze pracować zdalnie jest bardziej atrakcyjne na rynku pracy. Dzięki temu posiada bardziej zmotywowanych pracowników i ma większą szansę, aby przyciągnąć do siebie lepszych specjalistów. Z tego względu, podczas nowych rekrutacji, warto wspomnieć o możliwości pracy w domu w ogłoszeniach o pracę. Zaletą jest również możliwość zatrudnienia pracowników mieszkających daleko od firmy, co zwiększa liczbę potencjalnych kandydatów.

Praca zdalna wiąże się również z oszczędnościami dla pracodawcy. Pracownik wykonujący swoje obowiązki w domu nie potrzebuje miejsca do pracy w siedzibie firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwo może wynająć mniejszy lokal lub wykorzystać dostępne miejsce do innego celu. Do obowiązków pracodawcy należy wówczas jedynie dostarczenie narzędzi potrzebnych do wykonywania czynności służbowych, takich jak komputer i telefon komórkowy.

Praca zdalna – zagrożenia i problemy

Podstawowym problemem dotyczącym kwestii home office są trudności w kontrolowaniu, co tak naprawdę pracownik robi w godzinach pracy. Dobrym rozwiązaniem jest zaimplementowanie na jego komputerze oprogramowania śledzącego lub zastosowanie komunikatora, który pokazuje, czy pracownik aktywnie użytkuje urządzenie. Część przedsiębiorców chcąc rozwiązać problem kontroli rozlicza pracowników za wynik wykonywanej pracy. Zadania często są przydzielane rano lub na początku zmiany, a efekty są przedstawione w formie raportu.

Na co powinien zwrócić uwagę pracownik?

Osoba decydująca się na pracę zdalną powinna przede wszystkim postawić wyraźną granicę pomiędzy życiem prywatnym, a służbowym. Wykonując powierzone obowiązki w domu granica ta bardzo często się zaciera, co w konsekwencji prowadzi do tego, że praca nie trwa ustalonych 8 godzin, a znacznie więcej. Najskuteczniejszą metodą na to jest określenie godzin pracy lub przedziału czasowego, w którym pracownik zaczyna pracę (np. od 7 do 10), co determinuje jednocześnie porę jej zakończenia.

E-praca wymaga również sporo samodyscypliny. Brak bezpośredniego kontaktu z przełożonym oraz praca w dogodnym i znanym środowisku sprawia, że liczba elementów mogących rozpraszać uwagę pracownika znacząco rośnie. Praca zdalna ogranicza również kontakt ze współpracownikami, przez co możliwości uczenia się od innych są mniejsze.

Praca w systemie mieszanym

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest połączenie pracy zdalnej z tradycyjnym wykonywaniem obowiązków w biurze. W takim układzie pracownik może wykonywać pracę w domu tylko w określone dni tygodnia lub ma określoną liczbę dni w miesiącu, które musi przepracować w siedzibie firmy. Niektóre przedsiębiorstwa stosują również rozwiązanie, w którym osoba zatrudniona musi się pojawić w firmie tylko w określone dni miesiąca ze względu na konieczność odbycia ważnych spotkań z szefem, współpracownikami lub klientami.

rekrutacja

Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej?

Zastosuj się do tych porad
Kategoria: Dla pracownika Wiedza
Tagi: dom home office praca zdalna

W czym możemy Ci pomóc?