fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Kursy i szkolenia, które zdaje spawacz

Praca spawacza do łatwych nie należy. To zajęcie wymagające odpowiednich umiejętności, wprawy i niezwykłej precyzji. Mówi się, że najlepszym nauczycielem jest doświadczenie, jednak, w przypadku zawodu spawacza, kluczem są szkolenia. Jakie?

TIG, MAG, MIG to najbardziej podstawowe i najczęściej wybierane kursy spawalnicze. Sięgają po nie początkujący spawacze, lecz nie tylko. Czym się różnią? Przeznaczeniem, techniką, zastosowaniem. Kiedy warto wybierać spawanie elektryczne lub gazowe, kiedy lepiej ciąć łukiem czy tlenem? Jakie kursy pomogą to zrozumieć? Oto kilka podpowiedzi.

Worker with protective mask welding metal

Warto przybliżyć te szkolenia

MAG (Metal Active Gas) – jedna z najbardziej podstawowych technik spawalniczych. Opiera się na procesie spawania łukowego elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych chemicznie. Elektrodą jest lity drut, który w trakcie procesu spawania staje się spoiwem. Spoina powstaje dzięki połączeniu materiału podstawowego i spoiwa za pomocą łuku elektrycznego. To praktyka wydajna, wygodna i łatwa do zautomatyzowania. Pozwala na sprawne spawanie części w dowolnie wybranej pozycji, zarówno małych elementów, jak i tych większych, o rozmaitych grubościach.

MIG (Metal Inert Gas) – metoda powszechnie stosowana, zarówno w ciężkim przemyśle maszynowym, jak i w przemyśle obróbki cienkich blach (np. w branży samochodowej). Jest to proces spawania łukowego elektrodą topliwą, jednak w osłonie gazów chemicznie obojętnych. Za pomocą tej techniki można spawać zarówno aluminium, stale, jak i miedź czy magnez.  Podobnie jak w przypadku metody MAG, spoinę tworzy się poprzez stop materiału podstawowego ze spoiwem (drutem elektrodowym). Metoda pozwala na tworzenie spoin o wysokiej jakości. Można tę metodę stosować przy użyciu półautomatów spawalniczych, co znacznie ułatwia pracę i zwiększa wydajność.

TIG (Tungsten Inert Gas) – to proces, który, w przeciwieństwie do metod MAG i MIG, przeprowadza się za pomocą spawania łukowego elektrodą nietopliwą – wolframową, w osłonie gazów obojętnych. Ta technika charakteryzuje się niższą wydajnością i wyższymi kosztami stosowania gazów osłonowych, lecz ma szerokie zastosowanie i nadal jest chętnie wykorzystywana. Argon, hel i wodór to najczęściej wykorzystywane gazy w przypadku tworzenia osłony gazowej. Metody używa się  przy spawaniu stalowych nisko i wysokostopowych konstrukcji, np. przy spawaniu rur, ale sprawdza się też w różnych sferach przemysłu od lotnictwa po kosmonautykę.

Szkolenia są kluczem do sukcesu

Istnieje cały szereg zawodów, w których wykwalifikowani specjaliści są pilnie poszukiwani. Aby zyskać profesję, wcale nie trzeba robić pięcioletnich studiów na uniwersytecie – podstawą są kursy.

Przeciętny zarobek spawacza wycenia się średnio na kwotę 3 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Najlepsi zarabiają nawet do 6 tysięcy. Czy warto więc inwestować w szkolenia? Z całą pewnością! Jeżeli już udało Ci się przejść takie szkolenie sprawdź aktualne oferty pracy dla spawaczy i skontaktuj się z nami a pomożemy Ci w wyborze najlepszej oferty.

Urlop macierzyński

Sprawdź ile trwa i komu przysługuje
Kategoria: Dla pracownika Personal Branding Wiedza
Tagi: kursy spawacz szkolenia

W czym możemy Ci pomóc?