fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Skuteczne sposoby poszukiwania legalnej pracy za granicą

Szukając legalnej pracy za granicą można skorzystać z pomocy agencji pracy lub poszukiwać zatrudnienia samodzielnie. Bezpieczniejsze jest pierwsze rozwiązanie, jednakże również w tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Najbezpieczniejszym i najbardziej polecanym sposobem poszukiwania pracy za granicą jest skorzystanie z usług profesjonalnych agencji pracy. Nie bez powodu zostało tutaj zastosowane sformułowanie “profesjonalnej”. Na rynku działają bowiem podmioty, które z jednej strony mają niewielkie doświadczenie w organizowaniu pracy poza granicami naszego kraju, a z drugiej strony istnieje ryzyko zawarcia umowy z firmą świadczącą te usługi nielegalnie.

Pierwszą rzeczą, którą powinna zrobić osoba zainteresowana wyjazdem do pracy za granicę w porozumieniu z agencją pracy, jest sprawdzenie podmiotu w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Można tego dokonać bez wychodzenia z domu, wchodząc na stronę internetową kraz.praca.gov.pl. Jeżeli dany podmiot nie figuruje na tej liście, wówczas nie ma on zezwolenia na prowadzenia działalności w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego czy pracy tymczasowej. Dowodem potwierdzającym posiadanie zezwolenia na prowadzenie takiej działalności może być również certyfikat wydany przez marszałka danego województwa. Wybierając się za granicę do pracy należy sprawdzić firmę także w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Sprawdzenie agencji pracy rejestrach nie oznacza, że potencjalny pracownik nie powinien zachować czujności. Warto być tego świadomym, że jeżeli podmiot żąda od przyszłego pracownika pieniędzy za pomoc w znalezieniu pracy, wówczas możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustami. Zgodnie z prawem, agencja pracy nie ma prawa pobierać od osoby poszukującej pracy żadnych opłat związanych ze świadczonymi usługami. Jedyną formą opłaty, jaką firmy te mogą potrącić pracownikowi, mogą dotyczyć dodatkowych świadczeń takich jak transport do kraju, w którym pracownik będzie pracował lub dodatkowego ubezpieczenia na życie.

Agencją pracy spełniającą najwyższe standardy jest Weegree. Firma nie tylko figuruje w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, ale od 12 lat współpracuje z klientami z takich krajów jak Belgia, Holandia oraz Niemcy. Dzięki utrzymywaniu stałych relacji z tamtejszymi przedsiębiorstwami, mamy pewność, że wysyłamy pracowników do pracy w rzetelnych i sprawdzonych firmach. Naszym pracownikom zapewniamy ubezpieczenie, ubrania robocze, zdalną opiekę konsultanta, rekompensujemy prawo do urlopu oraz dajemy możliwość wypłacenia zaliczek w początkowej fazie współpracy. Dodatkowo nasi pracownicy mają zagwarantowaną liczbę godzin pracy w tygodniu, a dla chętnych jest możliwość pracy w ramach nadgodzin.

Poszukiwanie legalnej pracy za granicą na własną rękę

Osoby chcące znaleźć pracę za granicą samodzielnie powinny zacząć rozglądać się za odpowiednią ofertą jeszcze w Polsce. Dotyczy to szczególnie osób, które pierwszy raz zamierzają podjąć zatrudnienie poza naszym krajem. Brak przygotowania w tym względzie może spowodować, że na miejscu nie tylko nie znajdziemy odpowiedniej pracy, ale także narazimy się na niepotrzebne koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem.

Ofert można szukać na portalach ogłoszeniowych, specjalizujących się pracy za granicą. Warto jednak przyjrzeć się, czy nie są to ogłoszenia wstawiane przez agencje pracy. Rzadko kiedy firmy zza granicy poszukują pracowników w Polsce samodzielnie. Z tego względu warto zajrzeć na zagraniczne portale. Dobrym przykładem jest działający również w Polsce EURES. Znajdują się tam oferty pracy z krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz baza CV osób poszukujących pracy. Można tam także odszukać informacje na temat warunków życia w danym kraju oraz adresy tamtejszych urzędów pracy. Część ogłoszeń zamieszczanych jest w języku polskim, część natomiast w języku właściwym dla danego kraju, gdzie poszukiwany jest pracownik. Zdarza się również, że są one dostępne w języku angielskim, co ułatwia sprawę.

Wartym rozważenia sposobem poszukiwania pracy za granicą jest przeszukanie grup na portalach społecznościowych, a w szczególności na facebooku. Tam także swoje oferty zamieszczają agencje pracy, jednak można również znaleźć oferty firm.

Ogłoszenia o pracę za granicą znajdziemy również w Wojewódzkich Biurach Promocji Zatrudnienia oraz ich filiach. Funkcjonują one w ramach sieci Europejskich Służb Zatrudnienia. Instytucje te udzielają także przydatnych informacji dotyczących pracy i pobytu w danym kraju.

Po wybraniu odpowiedniej oferty pracy, należy przesłać dokumenty aplikacyjne. Ważne, aby zrobić to w języku angielskim lub właściwym dla kraju, do którego chcemy wyjechać do pracy. Przesłanie dokumentów w języku polskim prawdopodobnie da mizerne efekty, również ze względu na formę, która różni się od europejskiego standardu tego typu pism.

Umowy o pracę nakładczą

Oto najważniejsze informacje na temat tej formy zatrudnienia
Kategoria: Dla pracownika Praca za granicą Wiedza
Tagi: granica legalność poszukiwanie praca pracodawca zarobek zatrudnienie

W czym możemy Ci pomóc?