fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Nowoczesne technologie w branży rekrutacyjnej

Rywalizacja na rynku pracy stale się zaostrza, w związku z tym branża rekrutacyjna musi wkładać coraz więcej wysiłku w znalezienie wykwalifikowanych pracowników. Tradycyjne zamieszczanie ogłoszeń czy wywieszanie plakatów to obecnie za mało by zachęcić potencjalnego pracownika. Szczególnie dotyczy to najmłodszego pokolenia wkraczającego dopiero na ścieżkę kariery. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne metody komunikacji. Internet stwarza możliwości rekrutacyjne, jakich jeszcze nie było.

Wśród nowoczesnych narzędzi służących do prowadzenia procesów rekrutacyjnych najbardziej popularne są portale społecznościowe, jednakże coraz częściej firmy stosują viral recruting, grywalizację oraz videorozmowy.

rozmowa kwalifikacyjna

Media społecznościowe

Niemal każda firma prowadzi kampanie promocyjne w internecie. Nie chodzi tylko o same działania reklamowe, ale o budowanie pozytywnego wizerunku marki w sieci. Stąd też pojawiają się firmowe profile w mediach społecznościowych. Facebook, Twitter, Instagram czy blogi eksperckie to doskonałe środowisko do pozyskiwania kandydatów. Duże możliwości naboru pracowników dają też portale Linkedin i Goldenline. Z tego względu, aby rekruter dobrze wykonywał swoją pracę potrzebny mu jest przede wszystkim komputer z dostępem do szybkiego internetu. Za jego pomocą możliwe staje się przeniesienie części, lub całości rekrutacji do mediów społecznościowych.

Portale społecznościowe pozwalają na szybki kontakt z potencjalnymi kandydatami. Dają też możliwość dotarcia do ściśle określonej grupy docelowej. Samo zamieszczanie ogłoszeń może jednak nie wystarczyć. Konieczne staje się publikowanie pożytecznych i intrygujących treści związanych z prowadzonym naborem. Mogą to być też artykuły eksperckie, porady, ciekawe informacje dotyczące firmy. Buduje się w ten sposób społeczność zainteresowaną konkretnym tematem.

Viral recruiting i grywalizacja

Media społecznościowe mogą być bazą dla działań prowadzonych w nieco inny sposób. Chodzi tu o metodę viral recruiting, wywodzącą się z tak zwanego marketingu wirusowego. Jej głównym zadaniem jest zbudowanie i skłonienie grupy docelowej do samodzielnego rozpowszechniania publikowanych treści. Wprawdzie zdjęcia, filmy czy teksty najczęściej nie odnoszą się bezpośrednio do rekrutacji, ale przyciągają osoby o podobnym stylu życia i zainteresowaniach. Gdy powstanie już grupa o odpowiednim profilu i wielkości, zamieszcza się informację o rekrutacji. Metoda ta pełni rolę wstępnej selekcji.

Z takiego rozwiązania skorzystała włoska filia Hard Rock Cafe. Na swoim profilu facobookowym zachęcała do dzielenia się gustami muzycznymi oraz zdaniem na temat kultury firmy i jej produktów. Dopiero po zgromadzeniu odpowiedniej liczby fanów zamieszczono oferty pracy. Doprowadziło to do zebrania około 4000 aplikacji i zatrudnienia przeszło 120 osób.

Kolejnym ciekawym przykładem nowoczesnej rekrutacji jest grywalizacja. Może być prowadzona we wszystkich wymienionych mediach i nie tylko przyciąga kandydatów, ale też zachęca ich do działania. Metoda ta polega  na zastosowaniu elementów współzawodnictwa, zaczerpniętych z gier komputerowych. W przypadku działań rekrutacyjnych może posłużyć do badania postaw czy zbierania informacji o kandydatach. Ważne by grywalizacja posiadała jasno określony cel, powinna być też dostosowana do grupy docelowej. Dobrym przykładem zastosowania tej metody jest kampania pod nazwą “Fuel” prowadzona przez firmę Nike.

Nowoczesna rozmowa kwalifikacyjna

Zwiększa się popularność prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych za pomocą Skype lub innych narzędzi do wideokonferencji. W Weegree przeprowadzamy około 50 takich rozmów miesięcznie. To kolejny dowód na zastosowanie technologii przy procesach rekrutacji. Mimo kontaktu na odległość, nadal obowiązują konwencjonalne reguły rozmowy.

Rozmowa kwalifikacyjna przez internet to znaczne ułatwienie dla pracowników. Nowa praca wymaga często przenosin do innego miasta lub za granicę, a dzięki wideokonferencji kandydaci nie muszą przemierzać kilometrów w ciemno. Z punktu widzenia pracodawcy,  ma on możliwość dotarcia do kandydatów z innych części kraju oszczędzając czas i środki finansowe. Mimo wzrostu zainteresowania, rekrutacja poprzez wideokonferencję nadal nie jest bardzo popularna. Wydaje się jednak, że niebawem taki stan rzeczy ulegnie zmianie.

Powyższe przykłady potwierdzają, że branża rekrutacyjna nieustannie się rozwija. W dużym stopniu wymusza to zacięta rywalizacja na rynku pracy. Kolejną ważną kwestią jest pojawianie się młodszych pokoleń, do których najłatwiej dotrzeć przez internet. Dzięki mediom społecznościowym pracodawca może dotrzeć i zbudować odpowiednią grupę docelową. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach do samodzielnego prowadzenia takich działań, zwróć się do nas. Weegree znajdzie dla ciebie nowych pracowników.

Zwolnienie lekarskie

Wszystko co trzeba o nim wiedzieć
Kategoria: Dla pracodawcy Skuteczna rekrutacja
Tagi: rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rynek pracy

W czym możemy Ci pomóc?