fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Jak się przygotować do pracy za granicą

Wyjazd z kraju wiążę się zarówno ze zwiedzaniem jak i pracą. Czasy, kiedy całe życie spędzało się w jednym miejscu, już dawno minęły. Granice są otwarte, a możliwości nieskończone. Zagraniczny wyjazd do pracy to często dopiero wstęp, jednak od czegoś trzeba zacząć. O czym warto pamiętać?

Po pierwsze zdefiniuj kierunek podróży. Agencje pracy oferują na tym polu pełne spektrum możliwości. W zależności od tego, jaka forma pracy Cię interesuje, jakim językiem potrafisz się posługiwać, jakie atrakcje chciałbyś odwiedzić w czasie wolnym – musisz zdecydować się na jedną z dostępnych opcji. Warto je sprawdzić. W XXI wieku możesz pojechać lub polecieć wszędzie. Świat stał się bardzo mały.

Cel podróży ma znaczenie.
Po pierwsze – atrakcje. Mówi się, że wyjeżdżając do pracy, nie będziesz mieć czasu na zwiedzanie. Prawda zwykle leży pośrodku. Wszystko zależy od tego, na jaką formę pracy się zdecydujesz, jak będzie funkcjonował zakład, do którego dołączysz oraz jakie będziesz miał możliwości przemieszczania się w obrębie kraju lub regionu. Chcieć to móc.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 

Dokumenty
Cel wybrany, termin ustalony, jednak potrzebujesz też wielu dokumentów. Co jest absolutnie niezbędne? Ważny dokument tożsamości. W strefie Schengen bez problemu możesz poruszać się bez paszportu, jednak dowód osobisty jest już warunkiem koniecznym. Jeszcze przed wyjazdem warto przygotować sobie kopię dla pracodawcy, jeśli będzie tego wymagać. Kolejny dokument – ubezpieczenie. Od nieszczęśliwych wypadków, prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwolenie na pobyt (o ile jest wymagane), a nawet kopia aktu urodzenia mogą okazać się potrzebne. Wszystkie kopie warto przygotować sobie wcześniej. Pamiętajmy, że agencje pracy są bardzo pomocne w załatwianiu wszystkich formalności. Nie musisz mieć wszystkiego na swojej głowie. Pozwól sobie pomóc.

Język
Można wyjechać za granicę i miesiącami nie poznać ani jednego słowa. Można pracować wśród Polaków, kupować w polskich sklepach, a po godzinach wracać na polskie osiedla. Można. Ale istnieją też inne opcje. Zabierz ze sobą słowniczki lub rozmówki podręczne. Zrób krótki kurs językowy, daj sobie czas na przyswojenie prostych komunikatów, jeszcze przed samym wyjazdem. To się przyda. Dzięki znajomości języka nie tylko złapiesz lepszy kontakt z miejscowymi, ale zyskasz szansę na awans. Lepszy kontakt z ludźmi to lepsze warunki życia i pracy, niemal zawsze.

Liczy się organizacja!

Pamiętaj, dobra organizacja, rzetelne przygotowanie, opanowanie formalności, sprawdzenie gruntu, chęć do nauki i pracy – to podstawy. Kropla w morzu potrzeb, o których należy pamiętać przed wyjazdem za granicę, ale bardzo ważna kropla. Pamiętaj, w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz się z nami skontaktować – doradzimy i pomożemy.

Formy aktywizacji osób bezrobotnych

Sprawdź przepisy dotyczące promocji zatrudnienia
Kategoria: Dla pracownika Praca za granicą Wiedza
Tagi: praca wyjazd

W czym możemy Ci pomóc?