fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Masz trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników? A może potrzebujesz ich tylko na określony czas i zastanawiasz się nad tymczasowym “wynajęciem” personelu?

Sprawdź, jakie możliwości w zakresie „wynajmu” pracowników oferuje współczesny rynek pracy i przekonaj się, która z nich będzie odpowiednia dla Twojego przedsiębiorstwa.

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z najmu pracowników?

 

Podstawowym argumentem, dla którego warto skorzystać z najmu pracowników jest oczywiście oszczędność czasu i pieniędzy. Dotyczy to przede wszystkim branż, w których to znalezienie wykwalifikowanego specjalisty jest bardzo trudne i czasochłonne. To wiąże się bezpośrednio z kosztami długotrwałej rekrutacji, w zakres której należy uwzględnić wiele wydatków, takich jak godziny pracy rekrutera lub usługi firmy rekrutacyjnej, publikację coraz droższych ogłoszeń, a także stosowanie szeregu innych metod, mających na celu znalezienie odpowiedniego specjalisty. Tymczasowy najem pracowników sprawdzi się także w przypadku, kiedy firma potrzebuje danych specjalistów tylko na czas realizacji określonego projektu, bez konieczności zatrudniania ich na stałe.

Analizując koszty utrzymania pracownika, jest to zdecydowanie tańsza opcja, ponieważ nie wymaga od firmy m.in. zapewnienia płatnego urlopu, miejsca w biurze, sprzętu do pracy czy też jakichkolwiek benefitów.

 

Najem pracowników – jakie możliwości oferuje rynek pracy?

 

W ostatnich latach w kilku branżach zauważalny jest ogromny deficyt pracowników, dlatego współczesne firmy znalazły kilka ciekawych opcji, które pozwolą poradzić sobie z tym problemem. Jakie to rozwiązania i czym się od siebie różnią? Poznaj wszystkie dostępne i zdecyduj, która z nich będzie najlepsza dla Twojego przedsiębiorstwa.

 

1. Outsourcing

 

Zyskująca na popularności forma wynajmu personelu, polegająca na przekazaniu zewnętrznej firmie realizacji określonych zadań. Proces ten reguluje art. 231 Kodeksu pracy i oznacza tymczasowe przejście danego zakładu pracy na nowego pracodawcę. Innymi słowy – w ramach outsourcingu, jedno przedsiębiorstwo przekazuje pracowników innemu przedsiębiorstwu. Umowa na wykonanie wspomnianych usług zawierana jest między dwoma pracodawcami, natomiast pracownicy nie są w stosunku prawnym z firmą, dla której faktycznie wykonują dane usługi. Jest to stosunkowo mało zauważalna zmiana z perspektywy pracowników, bowiem w tej sytuacji zostają zachowane wszystkie stanowiska pracy, łącznie z obowiązującą wcześniej hierarchią, podziałem obowiązków czy też warunkami zatrudnienia.

Zalety:

  • redukcja kosztów i zmarnowanego czasu (brak konieczności przeprowadzania długotrwałej rekrutacji i zatrudniania poszczególnych osób na własną rękę)
  • możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia partnera
  • usługi zgranego, dobrze współpracującego ze sobą zespołu
  • brak konieczności udostępniania lokalu, zapewniania sprzętu i rzeczy niezbędnych do pracy w siedzibie firmy

Wady:

  • mniejsze przywiązanie do firmy i zaangażowanie personelu
  • ograniczone możliwości poznania kadry pracowniczej
  • niemożność motywowania oraz obserwowania postępów poszczególnych osób

 

2. Leasing pracowniczy

 

Kolejną formą najmu personelu jest leasing pracowniczy, regulowany przez art. 1741 § Kodeksu pracy. Polega na udzieleniu pracownikowi bezpłatnego urlopu, aby ten przez określony czas mógł wykonywać swoje zawodowe obowiązki u innego pracodawcy. Działanie to wymaga trzech podstawowych czynności prawnych, takich jak porozumienie między pracodawcami, porozumienie między pracownikiem a obecnym pracodawcą oraz umowa o pracę na czas określony, podpisana z nową firmą. W czasie “wypożyczenia”, osoba wykonująca swoje obowiązki dla innego przedsiębiorstwa, posiada dwóch pracodawców. U pierwszego z nich korzysta z bezpłatnego urlopu, u drugiego – tymczasowo pracuje.

Istnieją dwa rodzaje leasingu pracowniczego:

  • body leasing, polegający na wynajęciu konkretnego pracownika
  • team leasing, dotyczący całego zespołu specjalistów

Zalety:

  • z perspektywy pracodawcy A: możliwość czasowej redukcji etatu i oszczędności dla firmy
  • z perspektywy pracodawcy B: korzystanie z usług wykwalifikowanego pracownika bez konieczności przeprowadzania długotrwałego procesu rekrutacji; możliwość wynajęcia drogiego w utrzymaniu specjalisty na czas realizacji ważnego projektu; brak obciążenia sprawami kadrowymi i administracyjnymi, brak kosztów związanych z zapewnieniem miejsca w biurze, zapewnieniem sprzętu itp.

Wady:

  • ryzyko braku zaangażowania pracowników
  • brak przywiązania do tymczasowego pracodawcy
  • ograniczony kontakt z wynajmowanym pracownikiem
  • mniejsza znajomość produktu i procesów charakterystycznych dla danego pracodawcy

 

3. Praca tymczasowa

 

Ostatnim dostępnym rozwiązaniem jest praca tymczasowa, regulowana przez ustawę o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 360). W odróżnieniu od wymienionych wcześniej form pozyskiwania pracowników, w tym wypadku stronami umowy są pracownik, agencja pracy tymczasowej oraz jej klient. Przy takim rozwiązaniu, agencja pracy przejmuje wszelkie formalności związane ze znalezieniem oraz zatrudnieniem pracownika, spełniającego potrzeby firmy, dla której dana osoba będzie pracować. Pozyskana w ten sposób osoba podpisuje umowę o pracę tymczasową bezpośrednio z agencją pracy, która zgodnie z prawem nie może trwać dłużej niż 18 miesięcy.

Zalety:

  • odciążenie pracodawcy od wszelkich formalności kadrowych i administracyjnych, takich jak prowadzenie dokumentacji pracowniczej czy też wypłacanie wynagrodzenia oraz składek ZUS
  • szybka i efektywna rekrutacja dopasowanych pracowników
  • redukcja kosztów

Wada:

  • brak możliwości przedłużenia umowy na czas dłuższy niż 18 miesięcy w czasie obejmującym 36 kolejnych miesięcy
  • brak przywiązania do tymczasowego pracodawcy

 

Podsumowanie

 

Wynajem pracowników to dla wielu firm duża szansa na wprowadzenie większej elastyczności, a także sposób na obniżenie wielu kosztów związanych z rekrutacją oraz utrzymaniem pracownika. W Polsce z roku na rok tego typu rozwiązania zyskują na popularności, czego dowodem jest rosnąca liczba agencji pracy oraz firm oferujących rozwiązania outsourcingowe czy też leasing pracowniczy. Podstawową różnicą w trzech opisanych możliwościach “wypożyczenia” usług poszczególnych osób są przede wszystkim strony i rodzaj zawieranej umowy, a także przepisy regulujące wybraną formę współpracy. Decydując się na wybór jednej z niniejszych opcji, warto przeanalizować potrzeby i specyfikę pracy danej firmy i zastanowić się, która z nich przyniesie dla przedsiębiorstwa najwięcej korzyści.

pracownikow z ukrainy

Najważniejsze informacje przy zatrudnianiu pracowników z Ukrainy

Co trzeba wiedzieć o zatrudnianiu pracowników z Ukrainy?
Kategoria: Dla pracodawcy Rynek pracy

W czym możemy Ci pomóc?