fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Praca za granicą

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wyższymi niż w Polsce zarobkami. Minusem jest jednak rozłąka z bliskimi, bariera językowa oraz duża odległość od domu. Aby sprostać nowej sytuacji warto skorzystać z pomocy sprawdzonej agencji pracy. Jeżeli wyjeżdżamy do pracy na „własną rękę”, mieć osobę lub organizację, która w razie czego udzieli nam na miejscu pomocy. W poniższym poradniku dowiesz się, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem do pracy za granicę.

Wybierając się do pracy za granicę należy przede wszystkim zadbać o sprawy formalne. W pierwszej kolejności sprawdź ważność swojego dowodu osobistego lub paszportu, gdy miejscem docelowym jest kraj znajdujący się poza granicami Unii Europejskiej. Oprócz tego należy zadbać o dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, jeżeli wymaga tego stanowisko, na którym będziemy zatrudnieni. Warto pomyśleć również o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków. Konieczne jest też sprawdzenie lokalnych przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców. O ile w Unii Europejskiej są one w miarę jednolite, to poza nią możemy spotkać się z koniecznością uzyskania dodatkowych zezwoleń.

Samodzielne poszukiwanie informacji

Działaniem pozwalającym na spokojny wyjazd za pracą jest wcześniejsze ustalenie zakładu, w którym będziemy zatrudnieni. O ile korzystając z usług agencji, pracownik jeszcze przed wyjazdem wie, gdzie będzie pracował, o tyle wyjeżdżając samodzielnie, często osoby dopiero będąc na miejscu poszukują zatrudnienia. Jeżeli znamy nazwę pracodawcy, wówczas możemy sprawdzić w jakiej branży działa, jakie panują u niego warunki pracy oraz jakie są opinie na jego temat w internecie. W tym przypadku bariera językowa nie stanowi problemu, ponieważ dzięki elektronicznym tłumaczom możemy zrozumieć tekst napisany w dowolnym języku. To samo należy zrobić z agencją pracy, z którą podpisaliśmy lub dopiero chcemy podpisać umowę. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy jest ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia i czy posiada certyfikat wydawany przez lokalny Urząd Marszałkowski. Oprócz tego można również sprawdzić czy firma figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przykładem rzetelnie działającej agencji pracy jest Weegree. Nasza firma działa w branży od ponad 12 lat i w sumie zatrudnia około 1000 pracowników.

Zakwaterowanie i dojazd na miejsce

Podejmując pracę za granicą z ramienia agencji pracy, warto dowiedzieć się co mamy zagwarantowane.. W przypadku Weegree, pracownik może liczyć m.in. na zakwaterowanie, pomoc w dotarciu na miejsce oraz przy organizacji dojazdów do pracy. Warto pamiętać, że firma nie powinna od pracownika brać pieniędzy z tytułu pomocy w znalezieniu pracy. Ewentualne opłaty mogą dotyczyć jedynie kosztów faktycznie poniesionych przez agencję np. dojazdu z Polski do kraju, w którym podejmujemy pracę z zastrzeżeniem, że muszą być one wyszczególnione w umowie.

Oprócz wcześniej wymienionych czynności, przed wyjazdem do pracy za granicę dobrze jest wykonać kserokopie dokumentów tożsamości, które ze sobą zabieramy i zostawić je rodzinie lub zaufanej osobie w Polsce. Oprócz tego warto dołączyć adres pod którym będziemy przebywać za granicą oraz ustalić regularne terminy kontaktu z rodziną. Dzięki temu, jeżeli kontakt z pracownikiem się “urwie”, wówczas rodzina będzie wiedziała gdzie go szukać.

Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą niedużej ilości gotówki. Pierwszej wypłaty nie dostaniemy od razu, a warto mieć trochę środków na bieżące wydatki. Jeżeli pracownik zamierza zostać za granicą dłużej niż tylko kilka miesięcy, wówczas powinien otworzyć konto bankowe w kraju, w którym się znajduje. Ułatwi mu to kwestię rozliczeń. Nawet jeżeli pracodawca płaci pracownikowi gotówką, nie warto trzymać wszystkich pieniędzy przy sobie. W takim przypadku narażamy się nie tylko na ryzyko kradzieży, ale również utraty zdrowia, które może być konsekwencją np. napaści.

Polak za granicą

Poza granicami Polski istnieją instytucje, których głównym celem jest pomaganie rodakom. Są to przede wszystkim polskie konsulaty oraz organizacje zrzeszające Polaków. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało również poradnik, w którym opisuje na co należy uważać i czym się kierować, podejmując pracę za granicą.

Umowy o pracę nakładczą

Oto najważniejsze informacje na temat tej formy zatrudnienia
Kategoria: Dla pracownika Praca za granicą Wiedza
Tagi: firma granica praca pracownik wyjazd

W czym możemy Ci pomóc?