fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Rodzaje prac bez doświadczenia – czego należy szukać

Brak doświadczenia zmniejsza szanse na rynku pracy – to oczywistość, która przeraża niejednego człowieka na początku drogi zawodowej. A gdy szukanie zatrudnienia trwa za długo i trzeba się podjąć czegokolwiek, byle móc opłacić rachunki, z pomocą przychodzi kilka branż, które pomagają przetrwać trudny czas i mogą być niezłym startem.

Rodzaje prac bez doświadczenia

Czasami nawet wyższe wykształcenie, zaliczone kursy i potwierdzona znajomość dwóch języków obcych nie są wystarczającymi argumentami dla potencjalnych pracodawców. Problem najczęściej okazuje się przejściowy, ale młodzi ludzie bez doświadczenia zawodowego muszą poszukiwać zatrudnienia w branżach często odległych od ich oczekiwań. Jest to jednak dobre rozwiązanie na początek kariery lub na jakiś czas. W jakich branżach można znaleźć pracę pomimo braku doświadczenia?

Szeroko pojęta sprzedaż

Tutaj nie chodzi o doświadczenie, a o komunikatywność – wystarczy łatwość w nawiązywaniu kontaktów i lekkość w pracy z ludźmi. Pracownicy sprzedaży są poszukiwani cały czas, zarówno w sklepach, jak i w bankach czy salonach operatorów komórkowych. Szkolenie pracowników sprzedaży jest łatwe, rotacja – wysoka, a niezbędne umiejętności to po prostu predyspozycje do pracy polegającej na kontakcie. Co ważne, takich ofert pracy jest najwięcej, bo każdy punkt usługowy potrzebuje pracowników na tego typu stanowiska.

Praca fizyczna

Tutaj kwalifikacje są zgoła inne: wymagana jest siła fizyczna i siła charakteru, przede wszystkim samozaparcie i umiejętność pracy zespołowej. Pracy fizycznej można szukać w branży budowlanej oraz w magazynach i hurtowniach – te pierwsze będą poszukiwać pracowników bez doświadczenia, zdolnych zwłaszcza do pracy przy wykończeniu wnętrz, natomiast te drugie koncentrują się na ludziach do pakowania i sortowania towaru.

Gastronomia

Zarówno bary szybkiej obsługi, jak i bardziej wykwintne restauracje poszukują pracowników na różne stanowiska, wymagając pracowitości, kultury osobistej i samodzielności w organizowaniu sobie czasu w pracy, w niektórych przypadkach oczekując jeszcze ważnej książeczki sanepidowskiej. Branża gastronomiczna z otwartymi rękami przyjmuje nie tylko studentów i młodzież, ale i dorosłe osoby bez doświadczenia zawodowego. Poszukuje się kelnerów, pracowników kuchennych i zmywaczy – również bez żadnego doświadczenia.

Pracownicy biurowi

Na części stanowisk biurowych doświadczenie nie jest wymagane – wystarczy precyzja, dobra organizacja i znajomość obsługi komputera, w szczególności pakietu Office. Pracownicy biurowi i administracyjni poszukiwani są w każdym mieście, również tych niewielkich, co ułatwia poszukiwanie zatrudnienia w mniejszych ośrodkach. Brak znajomości Office’a też nie jest problemem – organizowane są kursy, często finansowane przez urzędy pracy, a także całe zestawy dostępne za darmo w Internecie.

Kierowcy

Tu wystarczy komunikatywność, prawo jazdy i najlepiej własny samochód. Bez doświadczenia zawodowego przyjmuje się dostawców jedzenia, szoferów, taksówkarzy, a czasem nawet przedstawicieli handlowych, którzy dodatkowo muszą opanować pewne scenariusze rozmów i zasady marketingu.

Gdziekolwiek szukasz pracy, pamiętaj o CV

Brak doświadczenia zawodowego jest ważnym powodem, by dodatkowo zatroszczyć się o CV. W niektórych branżach lepszym wyborem jest zastosowanie ekstrawaganckiego szablonu, w innych stawia się raczej na chłodny profesjonalizm. Oznacza to, że CV musi być dostosowane do stanowiska, o które się starasz – nie tylko pod względem wizualnym, ale także jeśli chodzi o prezentowane umiejętności czy cechy charakteru. Istotne będzie też uwzględnienie doświadczeń pozazawodowych – udział w projektach studenckich czy wolontariat. Takie działania warto zaprezentować – często potwierdzają one konkretne cechy potencjalnego pracownika. Jeśli w opisie stanowiska doświadczenie nie jest wymagane, a jedynie mile widziane – warto spróbować aplikować, nawet jeśli czujesz się skreślony z miejsca. Przekonujące CV i dobrze napisany list motywacyjny często mogą wystarczyć, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i tam dać z siebie możliwie najwięcej.

rekrutacja

Atuty pożądane przez każdego pracodawcę

XXI wiek zmienił oblicze rynku pracy
Kategoria: Dla pracownika Praca w Polsce

W czym możemy Ci pomóc?