fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej?

Rozmowa rekrutacyjna to pierwsze drzwi do kariery zawodowej. Niezależnie od tego czy ubiegasz się o stanowisko pracownika produkcyjnego czy dyrektora w dziale sprzedaży, masz niepowtarzalną szansę zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Pamiętaj: rozmowa kwalifikacyjna to rodzaj sztuki, jej opanowanie wymaga trochę czasu i wysiłku. Od Ciebie zależy czy wyciągniesz wnioski z porażek i pójdziesz dalej, czy zatrzymasz się w swojej strefie komfortu. Wierzymy, że dobre przygotowanie to klucz do sukcesu. W tym tekście dowiesz się co właściwie oznacza to „dobre przygotowanie” i dlaczego warto poświęcić na nie czas.

O czym warto pamiętać?

  1. Sporządź sobie listę pytań związanych z branżą, w której chcesz pracować. Możesz być początkującym programistą, ale gruntowna znajomość branżowego słowniczka okazuje się nieodzowna. Jeśli masz małe lub zgoła żadne doświadczenie w pracy na stanowisku, o które się ubiegasz, powinieneś dokładnie przemyśleć jak przekonać rekrutera, że wiesz na czym będzie polegać ta praca. Jest bardzo wiele zawodów, w których Twoja motywacja do nauki ma większe znaczenie niż faktyczne umiejętności.
  2. Posługiwanie się przykładami. Nie wystarczy, że jesteś pewny, że umiesz coś robić. Musisz umieć udowodnić rekruterowi, że tak jest. Najskuteczniejszym narzędziem do osiągnięcia tego celu jest przykład. Pomyśl przez chwilę o swojej ścieżce zawodowej. Jesteśmy pewni, że jesteś w stanie przypomnieć sobie mnóstwo sytuacji, w których odniosłeś sukcesy.
  1. Poczucie własnej wartości. Pamiętaj: pierwszą osobą, która musi uznać Cię za poważnego kandydata na dane stanowisko jesteś Ty sam. Wiara w siebie nie musi to od razu zaprocentować upragnionym etatem, ale jeśli opuścisz miejsce rekrutacji z poczuciem, że dałeś z siebie wszystko i przedstawiłeś się z najlepszej strony – jesteś zwycięzcą.
  2. Mówienie o swoich mocnych stronach. To zadziwiające jak czasem nawet bardzo zdolni ludzie nie radzą sobie na rozmowach o pracę przez brak umiejętności opowiadania o swoich mocnych stronach. Nie wystarczy powiedzieć, że jest się kreatywną/pracowitą/lojalną osobą, to co najmniej pretensjonalne. Podobnie jak w przypadku umiejętności związanych z branżą, Twoje mocne strony muszą być poparte przykładami. Opowiedz o tym jak rozwiązałeś problem z wiecznie marudzącym współpracownikiem, uświadamiając mu jak jego postawa wpływa na resztę zespołu i jakich rad udzieliłeś mu, by wpłynąć na jego zmianę. Taka historia jest zawsze lepsza niż chwalenie się „umiejętnościami interpersonalnymi”.
  3. Spokój i opanowanie. Możesz nam zaufać, każda kolejna rozmowa rekrutacyjna będzie prostsza, a Twoje zdolności autoprezentacyjne będą rosnąć wykładniczo, jeśli tylko nauczysz się swobodnie żonglować historiami ze swojego życia i nauczysz się zachowywać spokój podczas rozmowy.
  1. Unikaj samokrytyki. Sam zrozumiesz, że zamiast mówić: mam problem z organizacją pracy, lepiej jest powiedzieć: staram się poprawić umiejętność zarządzania czasem i organizacji, w tym celu czytam książki Briana Tracy’ego. Jeśli już musisz powiedzieć coś o swoich wadach i słabościach, zawsze pamiętaj o tym, by wspomnieć jak starasz się im przeciwdziałać.
  2. Rozmowa rekrutacyjna daje możliwość lepszego poznania swoich własnych oczekiwań względem pracy. A to jest bezcenne. Określając na wstępie swoje wymagania, unikniesz sytuacji, w której zgodzisz się na propozycję, która de facto Cię nie interesuje. Nigdy nie spoczywaj na laurach, nigdy nie gódź się na pracę w warunkach, które Ci nie odpowiadają. Szukaj dalej, rozwijaj umiejętności autoprezentacyjne i staraj się nabywać nowych kompetencji.
  3. I wreszcie po ostatnie: nauczysz się rozmawiać o pieniądzach. Jak zgodnie twierdzą najlepsi coachowie w Polsce – pieniądze są dla Polaków tematem tabu. Rozmowa rekrutacyjna to świetny sposób na to, by przełamać tkwiące w nas uwarunkowania kulturowe.

Te rady na pewno Ci pomogą!

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Cię, że rozmowa o pracę to nie przykra konieczność, a świetna okazja do sprawdzenia siebie i swoich umiejętności. Ponadto odpowiednie przygotowanie przyniesie efekt niezależnie od tego czy uda Ci się dostać wymarzoną czy nie, ponieważ autoprezentacja jest jedną z najważniejszych umiejętności XXI wieku. Teraz kiedy już masz niezbędną wiedzę teoretyczną zapraszamy Cię abyś przetestował ją w praktyce. Sprawdź nasze aktualne oferty pracy i spotkajmy się na rozmowie kwalifikacyjnej w Weegree!

Umowy o pracę nakładczą

Oto najważniejsze informacje na temat tej formy zatrudnienia
Kategoria: Dla pracownika Personal Branding Wiedza
Tagi: kariera rekrutacja wiedza

W czym możemy Ci pomóc?