fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Ubiegasz się o pracę? Zobacz, jak wyróżnić się wśród konkurencji!

Niełatwo się wybić wśród setek kontrkandydatów – wie to każdy, kto poszukuje pracy zarówno standardowymi, jak i nowoczesnymi metodami. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na zwiększenie swoich szans na rynku pracy.

Niezależnie od tego, czy jesteś bezrobotny, czy poszukujesz lepszego zatrudnienia, musisz zacząć od sprecyzowania swoich możliwości i oczekiwań. Nietypowe zainteresowania i specjalistyczne umiejętności bez wątpienia będą tu pomocne, co wcale nie znaczy, że są niezbędne – podobnie jak nie oznacza to, że są wystarczające. Rynek pracy to rynek jak każdy inny – potraktuj swoje doświadczenie i uzdolnienia jak produkt, który trzeba odpowiednio zareklamować i sprzedać. Co Cię wyróżni? Profesjonalnie wykreowany wizerunek.

Rekrutacja przez social media

Headhunterzy chętnie korzystają z mediów społecznościowych w poszukiwaniu kandydatów, podobnie jak wielu z nich sprawdza profile potencjalnych pracowników w Internecie – badania przeprowadzone przez portal pracuj.pl wykazują, że robi to aż 70% rekruterów. Właśnie dlatego zbudowanie profesjonalnego profilu zarówno na portalach o charakterze zawodowym (LinkedIn, GoldenLine), jak i dbanie o wizerunek na Facebooku czy Google+, są elementami niezbędnymi do stworzenia swojej internetowej wizytówki.

Aktywność w Internecie bardzo dużo mówi o kandydacie i często aplikanci nie mają nawet świadomości, jak sprawnie HR–owcy weryfikują informacje na ich temat. Przede wszystkim mają możliwość potwierdzenia doświadczenia zawodowego, podanego w CV. Zwłaszcza przy użyciu portali biznesowych. W ten sposób można też zobaczyć opinie poprzednich pracodawców czy współpracowników – tak na przykład działa LinkedIn.

Na Facebooku…

…warto przyjrzeć się informacjom udostępnianym publicznie, tak by utajnić posty o bardzo prywatnym charakterze czy związane z przekonaniami religijnymi i politycznymi. Chodzi przede wszystkim o ich wulgarne czy ostentacyjne wyrażanie, które negatywnie wpływa później na wizerunek marki, o którym świadczy także aktywność jej pracowników, co wiele razy zdarzyło się już w Internecie – niefortunne wypowiedzi pracowników firmy skutkują ostracyzmem, a użytkownicy Facebooka chętnie korzystają z możliwości „gwiazdkowania” przedsiębiorstw. Z kolei na portalach typu LinkedIn staraj się publikować treści związane z Twoją branżą – lub niekoniecznie, ale ciekawe i niekontrowersyjne.

Znaczenie ma więc na przykład biogram kandydata – wyrażony zarówno przez wypowiedź, jak i przez infografikę (niektóre portale dają taką możliwość). O profesjonalizmie będzie świadczyć odpowiednio dobrane zdjęcie profilowe. Warto o nie zadbać. Ważne, by prezentowało kandydata w dość eleganckim stroju, naturalnej pozie i z łagodnym uśmiechem (to konieczne!). To podstawy umiejętnego kreowania wizerunku.

Jak uzupełnić profil na LinkedIn?

Przede wszystkim – w stu procentach. Upewnij się, że nie brakuje żadnych informacji i nie ma żadnych rozbieżności między informacjami podanymi w CV i w Internecie. Warto też ustawić odpowiedni link – LinkedIn daje możliwość stworzenia spersonalizowanego adresu swojego profilu, najlepiej w formie www.linkedin.com/in/imie-nazwisko. Poza tym należy dobrać nagłówek – na przykład dyrektor sprzedaży, czy nawet w bardziej zawężonej formie – dyrektor sprzedaży w branży X. We wszystkich sekcjach należy umieszczać słowa kluczowe, bezpośrednio związane z Twoim doświadczeniem zawodowym. Jeśli szukasz zatrudnienia w nietypowej branży, możesz umieścić zdjęcie z nią związane – czyli w odpowiednim stroju.

Podsumowanie kariery zawodowej nie powinno być zbyt długie – lepiej postawić na opis krótki, ale precyzyjny. Opisując stanowisko zwróć uwagę na liczby i przemyśl swoje dotychczasowe osiągnięcia – dyskretnie, lecz w procentach. Czyli: „zwiększyłem sprzedaż o 15% w ciągu miesiąca”.

I wreszcie: umiejętności. Przypomnij sobie wszystkie – nawet te nietypowe. I pamiętaj o ich potwierdzaniu przez współpracowników; możesz ich poprosić o tego typu akredytację. Kompetencji nie powinno być zbyt dużo, 10 w zupełności wystarczy. Rekomendacje będą bardzo na plus, podobnie jak zawarcie w odpowiednich sekcjach zrealizowanych projektów i otrzymanych nagród. W niektórych branżach nawet informacja o wolontariacie może wpłynąć na odbiór kandydata.

Co jeszcze Cię wyróżni?

  • niestandardowe CV – sporą popularnością i skutecznością cieszą się multimedialne wersje CV, na przykład w postaci filmów. Szczególnie łatwo jest tego rodzaju CV–ki rozsyłać przy pomocy Internetu, zwłaszcza na portalach o charakterze zawodowym. Headhunterzy poszukujący grafików zwrócą dużą uwagę na infografiki rozmieszczone w CV i sposób ich przygotowania.
  • znajomość nietypowych języków obcych, jak węgierski albo chiński czy języki skandynawskie (ostatnio bardzo poszukiwane). Nie, angielski i niemiecki zupełnie nie wystarczą – są tak naprawdę podstawą.
  • certyfikaty – zawodowe lub językowe
  • możliwość relokacji – pamiętaj jednak, by informować o tym jedynie wtedy, gdy w pełni liczysz się z taką możliwością
  • udział w konferencjach czy spotkaniach biznesowych.

Wyróżnienie się z tłumu podczas poszukiwania pracy wymaga sporo zachodu, ale jest niezbędne do zdobycia wymarzonego zatrudnienia. Warto więc wcielić się w rolę eksperta i krytycznie przyjrzeć się zamieszczanym przez siebie informacjom – zarówno w CV, jak i w Internecie. I pamiętaj, że media społecznościowe dziś są potężnym narzędziem, a w przyszłości proces rekrutacyjny może oprzeć się właśnie o profile zawodowe stworzone w sieci.

Skuteczne sposoby poszukiwania legalnej pracy za granicą

Zobacz na co warto zwrócić uwagę
Kategoria: Dla pracownika Wiedza

W czym możemy Ci pomóc?