5 oznak, że już czas na zmianę pracy!

Zmiana pracy to bardzo poważna i niełatwa decyzja, szczególnie dla osób, które spędziły w jednej firmie wiele lat. Czasem jednak nadchodzi taki moment, kiedy nasze dotychczasowe obowiązki przestają sprawiać nam przyjemność i zastanawiamy się, czy nie powinniśmy poszukać nowych możliwości zawodowych. Jeśli coraz częściej zastanawiasz się nad zmianą obecnego pracodawcy – koniecznie sprawdź 5 oznak, które mogą świadczyć o tym, że właśnie nadszedł czas, aby zacząć rozglądać się za nowymi ofertami.

 

Po pierwsze: Nie odczuwasz satysfakcji

 

W ostatnich latach w naszym kraju znacznie spadło bezrobocie i to pracodawcy muszą konkurować między sobą o najlepsze talenty na rynku. Taka sytuacja oznacza, że masz wiele ciekawych możliwości zawodowych i nie powinieneś marnować czasu na wykonywanie obowiązków, które Cię nudzą i nie motywują do dalszego rozwoju. Jeśli obecna praca nie sprawia Ci satysfakcji, nie przepadasz za tym, co robisz, a do tego zauważasz, że coraz częściej narzekasz, popadasz w rutynę i czujesz tzw. “wypalenie zawodowe”, to pierwszy znak, że powinieneś zacząć szukać nowej, lepszej posady, która da Ci poczucie spełnienia. Zastanów się, czy warto poświęcać 40 godzin w tygodniu na coś, co tak naprawdę już od dawna Cię nie interesuje.

 

Po drugie: Obecny pracodawca nie daje Ci możliwości rozwoju

 

W dzisiejszych czasach możliwość rozwoju jest dla pracowników prawie tak samo ważna, co wynagrodzenie. Według najnowszego raportu płacowego firmy Hays, najważniejszym powodem rozważania zmiany pracy (poza warunkami finansowymi) jest brak możliwości rozwoju, na co wskazało aż 55% ankietowanych. Wynik ten potwierdza fakt, iż na rynku nie brakuje ambitnych osób, które chcą stale poszerzać swoje umiejętności i uczyć się nowych rzeczy poprzez szkolenia, konferencje czy chociażby uzyskując ważne wskazówki od bardziej doświadczonych kolegów z zespołu. Jeśli więc czujesz, że w obecnej pracy zdobyłeś już wszelką potrzebną wiedzę, nie masz już od kogo się uczyć, a do tego firma przestała inwestować w Twój rozwój i od dawna nie dostałeś żadnego awansu – czas to zmienić! Nie warto przecież stać ciągle w tym samym miejscu, jeśli nie widać żadnych perspektyw na zmiany.

 

Po trzecie: Brakuje Ci nowych wyzwań

 

W dzisiejszych czasach, kiedy na rynku pracy jest coraz więcej ofert, bardzo ważne jest, aby praca sprawiała nam przyjemność. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy robimy coś nie tylko ciekawego, ale i wymagającego. Każdy z nas chce stawiać sobie coraz wyżej poprzeczkę, sprawdzając przy tym swoje własne umiejętności. Tylko jeśli wykonujesz coraz ambitniejsze zadania, możesz stale odczuwać satysfakcję ze swojej pracy. Jeśli więc od dawna robisz to samo i nic nie wskazuje na to, aby coś w tej kwestii miało się zmienić – jest to kolejny widoczny sygnał, że czas na nowe wyzwania. Być może już nawet zapomniałeś, jak ciekawa i satysfakcjonująca może być praca nad fajnym, ambitnym i rozwojowym projektem!

 

Po czwarte: Twoje pomysły, wkład i umiejętności nie są doceniane

 

Starasz się wykonywać swoją pracę jak najlepiej i stale podnosić swoje umiejętności, a Twoi przełożeni tego nie zauważają? Wychodzisz z inicjatywą i nowymi pomysłami, ale jesteś ignorowany? Nie ma chyba nic bardziej demotywującego niż brak wsparcia, mimo ciągłych starań i zaangażowania. Jeśli więc czujesz, że w obecnej firmie nikt Cię nie docenia i nie liczy się z Twoim zdaniem – zastanów się, czy warto nadal tracić swój czas i zapał. W tym wypadku także najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie nowego pracodawcy, który doceniłby Twój trud i zaangażowanie.

 

Po piąte: Masz coraz więcej obowiązków, a Twoje wynagrodzenie od dawna się nie zmienia

 

Nie od dziś wiadomo, że jeśli chcemy dostawać wyższe wynagrodzenie, zazwyczaj najlepszym wyjściem jest po prostu zmiana pracy. Niestety, tak to działa, że chcąc przyciągnąć nowych kandydatów, firmy oferują nowym pracownikom wyższe wynagrodzenie niż tym, którzy pracują tam już jakiś czas. Idealnym scenariuszem byłoby oczywiście wyrównanie płac i podwyżki dla osób zatrudnionych wcześniej, jednak w praktyce rzadko kiedy tak to wygląda. Dlatego więc jeśli czujesz się niesprawiedliwie traktowany, ponieważ zakres Twoich obowiązków wciąż wzrasta, a Twoje wynagrodzenie nadal pozostaje takie samo – warto porozmawiać o tym, z przełożonym, a jeśli to nie przyniesie rezultatu – poszukać nowych możliwości zawodowych.

Według danych Komisji Europejskiej, jeszcze w tym roku wzrost wynagrodzeń w Polsce ma być najwyższy w Europie i wynieść aż 7%.

Wynik ten jest najlepszym dowodem na to, iż nie warto marnować czasu i wysiłku na pracodawcę, który od lat nie jest w stanie dopasować się do zmieniającego rynku i zapewnić zatrudnionym osobom odpowiedniej podwyżki.

Jeśli czytając ten wpis stwierdziłeś, że wymienione wyżej przykłady dotyczą właśnie Ciebie, to najprawdopodobniej najwyższy czas zacząć rozglądać się za nowymi ofertami pracy. Pamiętaj, że nie musisz się od razu zwalniać, ale warto na bieżąco obserwować pojawiające się ogłoszenia rekrutacyjne, aby wiedzieć, jakie oferty pojawiły się w Twojej okolicy. Powodzenia!