Dlaczego Polacy zmieniają pracę? Powodem są kwestie finansowe, ale nie tylko.
Nasi rodacy coraz częściej zmieniają pracę. Według Rzeczpospolitej, liczba dobrowolnych odejść w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła dwukrotnie. Co motywuje Polaków do zmiany pracy i co cenią sobie u pracodawcy? Sprawdźcie.
Sytuacja na rynku pracy
Analizując zwiększającą się rotację pracowników w Polskich firmach, należy pamiętać, że nie bez znaczenia jest tu oczywiście rekordowo niska stopa bezrobocia. Na chwilę obecną (dane z końca czerwca 2019 r.) wynosi ona zaledwie 5,3 proc. i jest to najlepszy wynik od 28 lat. W Polsce coraz częściej mówi się o rynku pracownika, ponieważ w wielu branżach liczba ofert pracy jest większa niż liczba kandydatów. To sprawia, że pracodawcy muszą konkurować ze sobą o najlepsze talenty na rynku, a pracownicy mają coraz większy wybór.
Nasi rodacy doskonale zdają sobie sprawę z obecnej sytuacji na rynku pracy. Według danych Confidence Index z bieżącego roku zebranych przez firmę Michael Page, aż 6 na 10 pracowników uważa, że znalezienie nowej pracy zajmie im mniej niż 3 miesiące. Takie przekonanie sprawia, że Polacy są coraz bardziej otwarci na nowe możliwości zawodowe. Przykładowo, jak wynika z opracowanego przez nas badania “Pracownicy vs Pracodawcy – raport branży produkcyjnej”, aż 41% pracowników sektora produkcji planuje zmienić pracę w ciągu następnych 6 miesięcy.
Zarobki i dodatkowe benefity
Głównym powodem zmiany pracodawcy są oczywiście kwestie finansowe. Tu także możemy odwołać się do raportu Weegree, w którym co trzeci badany wskazał, że czynnikiem, mającym dla nich decydujący wpływ na zmianę pracy było właśnie niezadowalające wynagrodzenie. Poza samą pensją, dla pracowników duże znaczenie mają także premie uznaniowe czy dodatkowe benefity, wpływające na zwiększenie atrakcyjności danej firmy. Takie dodatki oferuje coraz więcej przedsiębiorstw, dlatego jeśli któreś z nich nie ma takiej opcji, podstawa wynagrodzenia powinna być na tyle wysoka, aby zatrzymać jak największą liczbę osób. – Polacy doskonale zdają sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach znalezienie pracy wcale nie jest już takie trudne – komentuje Robert Słowik z firmy Weegree. – Dzięki dostępowi do Internetu, a także możliwości wglądu do wszelkiego rodzaju raportów płacowych, każdy z nas może w dowolnej chwili sprawdzić, jak jego pensja prezentuje się na tle innych osób zajmujących podobne stanowisko.
Większy dostęp do ofert pracy
Internet odgrywa istotną rolę nie tylko w uświadamianiu pracowników, ile mogą zarobić, ale także odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniu nowych możliwości zawodowych. Nawet osoby, które nie pracują na stanowiskach biurowych, dowiadują się o nowych ofertach głównie z sieci. Przykładowo, według wspomnianego raportu Weegree, aż 64 proc. reprezentanów branży produkcji znalazło swoją pracę właśnie przez internet, z czego głównie były to portale z ogłoszeniami o pracę, reklamy internetowe, media społecznościowe oraz strona Weegree.
Możliwości rozwoju
Coraz więcej naszych rodaków decyduje się pójść na studia i ma ambitne plany co do swojego rozwoju zawodowego. Zależy im nie tylko na pieniądzach, ale także na ciągłym rozwoju i możliwości poszerzania swoich umiejętności. Szukają pracodawców, którzy będą wspierać ich kształcenie poprzez finansowanie różnego rodzaju szkoleń wewnątrz lub zewnątrz firmy, kursów online czy chociażby wyposażenie biura w biblioteczkę zawierającymi wartościowe poradniki.