Dojazd do pracy się opłaca, czyli sprawdzony sposób na zmotywowanie pracowników do aktywności fizycznej

Wiosna w pełni, dlatego najwyższa pora, aby z czterech kół w końcu przerzucić się na dwa. Motywatorem do takiej zmiany może być przede wszystkim zdrowie, lepsza kondycja i dbałość o środowisko, ale co zrobić, jeśli to nie wystarcza? Znaleźliśmy na to sposób. Od lat płacimy swoim pracownikom za każdy kilometr przejechany do pracy na rowerze, a w tym roku postanowiliśmy aż trzykrotnie podnieść oferowaną stawkę!

Dojazd do pracy może być sporym wydatkiem. Dotyczy to zarówno używania w tym celu prywatnego samochodu, jak i środków komunikacji miejskiej. Jednym z tańszych rozwiązań jest dojeżdżanie rowerem, które wiąże się nie tylko ze sporymi oszczędnościami, a także poprawą zdrowia i samopoczucia.

 

W Weegree od lat propagujemy zdrowe nawyki wśród swoich pracowników. Mamy jasno określoną politykę społecznej odpowiedzialności i zawsze stawiamy na ekologiczne rozwiązania. Dlatego właśnie w maju 2017 roku zorganizowaliśmy akcję “Do pracy rowerem – Kilometry dla zdrowia i kieszeni” wspierającą pracowników, którzy zdecydują się na dojazd do pracy rowerem. Jest to pieniężny dodatek do pensji, obliczany na podstawie przejechanego przez daną osobę dystansu. Dotychczas “cena” za jeden kilometr wynosiła 25 groszy. W tym roku podnieśliśmy ją aż trzykrotnie, co stanowi 75 groszy za każdy kilometr.

 

Skąd ta zmiana? – Zauważyliśmy duże zainteresowanie akcją wśród naszych pracowników. Widzimy też, że dojazd do pracy rowerem ma na nich pozytywny wpływ – komentuje Robert Słowik, nasz koordynator projektu. – Są oni bardziej radośni, zmotywowani i zaangażowani w wykonywane obowiązki. Lepiej radzą sobie ze stresem i chętniej angażują się w nowo powierzone zadania. Dlatego właśnie postanowiliśmy dać im jeszcze większą motywację, a przede wszystkim zachęcić do zmiany nawyków tych, którzy jeszcze tego nie zrobili – dodaje.

Naszym biurze pracuje 90 osób. Do tej pory we wszystkich edycjach akcji wzięło udział 30 pracowników, z czego 10 z nich deklaruje, że regularnie dojeżdża do pracy rowerem.