Pracodawco wyróżnij się, czyli jak wykorzystać storytelling w HR
Tworzenie historii od lat pomaga sprzedawcom i marketerom z całego świata w pozyskiwaniu i utrzymaniu klientów. Storytelling pozwala zbudować zaufanie i przywiązanie do danej marki. Metoda ta może mieć ogromny wpływ nie tylko na konsumentów, ale także pracowników. Sprawdź, jak ją wykorzystać, aby wyróżnić się na tle konkurencji, a tym samym pozyskać i zatrzymać w firmie najlepsze talenty na rynku!
Czym jest storytelling i dlaczego warto zastosować go w rekrutacji?
Storytelling to – jak sama nazwa wskazuje – opowiadanie historii, mającej na celu wywołanie określonego wpływu na odbiorcę. Jest znanym i sprawdzonym narzędziem sprzedażowym, które pozwala nie tylko sprzedać produkt lub usługę, ale przede wszystkim zdobyć sympatię i zaufanie konsumentów, którzy będą nie tylko chętnie z niego korzystać, ale także rekomendować go znajomym. To stworzenie więzi między marką a klientem, który niechętnie będzie korzystał z oferty konkurencji.
Zastosowanie tego narzędzia przez specjalistów od Human Resources pozwoli osiągnąć podobne efekty wśród pracowników. Storytelling sprawi, że dana firma wyróżni się na tle konkurencji, a kandydaci i pracownicy będą bardziej do niej przywiązani. To spowoduje zmniejszenie rotacji pracowników oraz utrzymanie wysokiej jakości personelu.
Jak opowiedzieć dobrą historię?
Chcąc wykorzystać storytelling w branży HR, powinieneś stworzyć historię swojej firmy lub marki i jej związek z potencjalnym lub obecnym pracownikiem. Charakter owej opowieści zależy ostatecznie od Ciebie, jednak zazwyczaj podyktowana jest ona historią i ewolucją każdej organizacji. Poniżej zebraliśmy kilka przykładów, które pozwolą Ci uzyskać jak najlepszy efekt:
1. Na pierwszym miejscu stawiaj odbiorcę
W przypadku wykorzystania storytellingu w rekrutacji, to nie Ty będziesz bohaterem tej historii. Co więcej, nie będzie nim nawet firma, którą reprezentujesz. To miejsce przysługuje Twoim odbiorcom, czyli kandydatom i pracownikom. Powinieneś pokazać, że stanowią ważną część Twojej organizacji i to na nich skupia się cała historia. Nic tak nie zbuduje pozytywnego brandingu Twojej firmy jak zadowolony i uśmiechnięty pracownik.
2. Bądź autentyczny
Opowiadając historię, masz szansę zyskać zaufanie i zbudować silne relacje z jej odbiorcami. Aby tak się stało, powinieneś być jak najbardziej autentyczny i szczery. Dostosuj się do grupy odbiorców i pokaż ludzką twarz swojej organizacji bez zbędnej pompatyczności. Aby stać się bardziej autentycznym, pokaż ludzkie oblicze danego miejsca – opublikuj zdjęcia lub materiały wideo, w których występują obecni pracownicy. Pokaż, że Twoja firma jest miejscem, w którym warto pracować.
3. Postaw na konkrety
Stworzona przez Ciebie historia wcale nie musi być długa i rozbudowana. Wręcz przeciwnie. Powinna skupić się na jednym, najważniejszym aspekcie, który chcesz wyeksponować i pokazać pracownikom. Pamiętaj, że niepotrzebne szczegóły często umniejszają historię. Im bardziej zwięzła jest Twoja historia, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ona miała pozytywny wpływ na kandydata lub pracownika, z którym rozmawiasz. Przedstawienie konkretnych informacji łączą się także z budowaniem autentyczności. Przykładowo – o wiele lepiej sprawdzi się komunikat “w ubiegłym roku zatrudniliśmy 100 nowych pracowników” niż “co roku generujemy wiele nowych miejsc pracy”.
4. Zaangażuj kandydata
Jak sprawić, że osoba, która jeszcze nie jest członkiem danej firmy poczuje z nią więź i zdecyduje się wybrać jej ofertę spośród kilku innych? Kluczową rolę pełni tu rekruter, który ma bezpośredni kontakt z kandydatem. Jeśli odpowiednio wykorzysta on storytelling, może namalować obraz danej osoby, przedstawiając jego nieocenioną rolę w danej firmie i opowiadając, jak może odnieść sukces i wzbić się na szczyt kariery zawodowej. Jak to zrobić? Rekruter powinien dokładnie wytłumaczyć kandydatowi, jak będzie wyglądało jego codzienne życie w pracy i jaki wpływ na jego życie może mieć związanie swojej kariery z tą właśnie firmą. Czyniąc kandydata bohaterem danej historii sprawisz, że poczuje się bardziej związany z Twoją marką.
Współczesnym firmom coraz trudniej wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć zaufanie pracowników. Storytelling bez wątpienia może w tym pomóc i sprawić, że poczują się bardziej przywiązani do danej marki.