Weegree w zgodzie z ekologią

Mimo intensywnej cyfryzacji społeczeństwa, gospodarki i biznesu, polskie przedsiębiorstwa cały czas odnotowują bardzo wysokie zużycie papieru. Zwykle wynika to z przyzwyczajenia albo z procedur, które niekoniecznie wpisują się w aktualne realia. W trosce o dobro środowiska, a także w myśl nowoczesnych standardów, którymi Weegree kieruje się w swojej działalności, postanowiliśmy podjąć poważne i efektywne kroki w celu zredukowania zużycia papieru. Mamy także świadomość dużego znaczenia recyklingu, dlatego w firmie gromadzimy makulaturę.

Do wyprodukowania tony papieru trzeba wykorzystać aż 17 drzew, a 60 ryz papieru to równowartość 5 drzew. Co więcej, aby możliwe było wytworzenie jednej kartki papieru, drzewo musi rosnąć przez co najmniej 8 lat. Drzewa znikają z powierzchni ziemi w zastraszającym tempie – w ciągu jednej minuty tracimy 60 ha lasów.

Stawiamy na recykling

Wśród licznych działań w trosce o środowisko, podejmowanych przez nasza firmę, musiał znaleźć się recykling. Dlaczego warto gromadzić makulaturę? Z 1 jej tony można wyprodukować mniej więcej 900 kg papieru. Warto zwrócić uwagę na fakt, że proces produkcji papieru pochłania, oprócz ogromnej liczby drzew, także spore pokłady energii oraz wody. Recykling 1 tony papieru pozwala zmniejszyć zużycie wody o mniej więcej 60% – oszczędność szacuje się na 31 000 litrów. Na dodatek, ograniczenie zużycia energii, stanowiące rezultat recyklingu papieru, może wynieść nawet 75%. Wreszcie, gromadząc makulaturę, zauważalnie zmniejszamy ilość wytwarzanych odpadów.

Działamy efektywnie

Oszczędzając papier nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale także zmniejszamy koszty firmy – mniej wydajemy na papier, ponosimy mniejsze wydatki w związku z użytkowaniem drukarek czy niszczarek. W Weegree staramy się przede wszystkim, w miarę możliwości, ograniczać drukowanie dokumentów kadrowo i płacowych. Chodzi o to, by decyzję o wydrukowaniu podejmować rozsądnie i racjonalnie, unikając tym samym bezmyślnego zużywania kartek. Dokumenty warto przechowywać w formie elektronicznej, wdrażając narzędzia, które umożliwiają kategoryzowanie, porządkowanie. Bardzo chętnie korzystamy z serwisów dających możliwość zapisywania plików w sieci.

Przepływ dokumentów pomiędzy pracownikami, a także w kontaktach z klientami, jeśli tylko jest to możliwe, także powinien odbywać się za pośrednictwem sieci. Zdarza się oczywiście, że bez wersji papierowej się nie obejdzie. Wtedy dobrze jest pamiętać o opcji oszczędzania tonera czy tuszu oraz opcji druku dwustronnego, a nawet druku 2 dokumentów na 1 kartce. Każda firma, której los środowiska nie jest obojętny powinna co do zasady nabywać papier ekologiczny. Warto także regularnie sprawdzać i monitorować, jak kształtuje się zużycie papieru na przestrzeni czasu.

Wykorzystanie papieru infografika