fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Najbardziej poszukiwane zawody 2020 roku.

Początek nowego roku to świetny czas, by przemyśleć ścieżkę swojej kariery zawodowej i zastanowić się, czy daje nam ona wystarczającą satysfakcję i perspektywy Z rozmaitych raportów wyłania się obraz zawodów, na które będzie zwiększony popyt w tym roku i prawdopodobnie w następnych latach. Niektóre pozycje mogą być zaskoczeniem, inne figurują na listach od dawna i nie zapowiada się, by miało spaść zainteresowanie nimi. Jakich pracowników będą szukać pracodawcy w 2020 roku?

Specjaliści IT

W tej kwestii nic się nie zmienia – specjaliści z branży IT nadal są na topie. Ogłoszeń jest mnóstwo, a próg wejścia nadal stosunkowo niski – liczą się kwalifikacje, ukończone studia mają mniejsze znaczenie, choć nie oznacza to, że nie są atutem. Branża IT jest szeroka, dlatego trudno mówić o spójnym zainteresowaniu dla wszystkich specjalizacji – istotni jednak stają się project managerowie, którzy mają długoletnie doświadczenie w zarządzaniu takimi projektami i wiedzą, jak zarządzać zespołem specjalistów. W przypadku samych specjalistów liczą się języki. Nadal istotne są Java, Perl, Python, C, C+ i C#, ale popularność zyskują także niszowe języki, których znajomość znacznie zwiększa szanse na rynku pracy. Niemal obowiązkiem jest też dobra znajomość angielskiego.

Mechatronicy i biotechnolodzy

To duża zmiana na rynku pracy. Do tej pory specjaliści z tych branż nie cieszyli się dużym zainteresowaniem pracodawców, ale zdaje się, że przyszedł na nich czas – w Internecie można znaleźć coraz więcej ogłoszeń dotyczących pracy dla osób z wykształceniem mechatronicznym i biotechnologicznym. Ma to związek oczywiście z rozwojem nowoczesnych technologii. Cenieni będą także technolodzy produkcji. W przypadku mechatroników, biotechnologów i technologów produkcji w większości przypadków wymagane jest wykształcenie kierunkowe

Robotnicy i rzemieślnicy

Po latach zaniedbań w kwestii szkół zawodowych pojawia się problem z zaspokojeniem zapotrzebowania na robotników (głównie wykwalifikowanych) oraz rzemieślników. Dotyczy to więc kaletników, krawców, hydraulików, kafelkarzy czy elektryków. Właśnie w tych zawodach zdecydowanie brakuje ludzi, a stawki są coraz wyższe i często przewyższają stawki dla zawodów z sektora usługowego na niskich stanowiskach. Wprowadzenie szkół branżowych ma szanse odwrócić dotychczasowe trendy i umocnić pozycję rzemieślników i wykwalifikowanych robotników.

Analitycy

Analitycy widnieją w niemal każdym zestawieniu zawodów, na które będzie zwiększony popyt w tym roku. Ma to związek z tym, że firmy przetwarzają coraz większe ilości danych i coraz łatwiej jest przy takim przepływie informacji popełnić kluczowe błędy, które skutkują stratami. Analitycy są w stanie znajdować problemy i rozwiązywać je, dzięki czemu firmy nierzadko unikają dużych, zbędnych wydatków. Odpowiednio przeprowadzona analiza umożliwia wyciągnięcie wniosków i wpłynięcie również na zwiększenie sprzedaży. 

Employer branding i content managerowie

Nie można zapominać także o marketingowcach, którzy znowu cieszą się coraz większym zainteresowaniem firm. Pojawia się sporo ogłoszeń o pracy dla doświadczonych content manangerów, często bez wymaganego wykształcenia kierunkowego. Muszą jednak posługiwać się także nowymi formami, więc nie oznacza to jedynie pisania artykułów na bloga firmowego, ale także przygotowywanie podcastów czy wykresów. Natomiast employer branging managerowie dokładają wszelkich starań, by pracownicy (również kandydaci) pozytywnie postrzegali daną firmę. Nie oznacza to tylko odpowiednich działań PR–owych, ale także negocjowanie benefitów pracowniczych, które przyciągną nowych chętnych i zatrzymają pracowników w firmie. Warto mieć to na uwadze, bo rola benefitów pozapłacowych stale rośnie.

Handlowcy

W dalszym ciągu ogromne znaczenie na rynku pracy mają wszelkiej maści handlowcy i sprzedawcy, zwłaszcza ci z doświadczeniem i dobrymi case’ami z przeszłości. W handlu rotacja jest bardzo wysoka, dlatego handlowcy często zwalniają się, gdy tylko zauważą bardziej interesującą ofertę pracy, przez co pojawiają się deficyty. Przedsiębiorstwa prześcigają się w próbach przyciągnięcia do siebie doświadczonych handlowców, oferując im coraz wyższe stawki.

Trenerzy personalni dietetycy.

Rośnie świadomość zdrowotna w Polsce, co wiąże się ze zwiększonym zainteresowaniem sportem i zdrową żywnością. Trenerzy personalni i dietetycy mogą pracować zarówno w obrębie czyjegoś przedsiębiorstwa, jak i na własną rękę. W przypadku trenerów personalnych zyski mogą wynosić nawet dwieście złotych za jeden trening. Trenerzy nie muszą mieć wykształcenia kierunkowego, ale ważne jest przebycie wielu kursów i dogłębna znajomość metod treningowych. Z kolei w przypadku dietetyków poszukuje się osób z ukończonymi studiami wyższymi.

Branża medyczna i okołomedyczna

Wobec zwiększającej się liczby osób starszych, znów rośnie zapotrzebowanie na między innymi fizjoterapeutów i masażystów. Ma to też związek z tym, że Polacy uprawiają coraz więcej sportu, przez co dochodzi do częstych kontuzji. Innym powodem jest fakt, że spora część Polaków pracuje nieustannie przed komputerem, co wiąże się z problemami z kręgosłupem. Wykształceni masażyści i fizjoterapeuci znowu są na topie i oferuje się im coraz bardziej kuszące stawki.

Inżynierowie odnawialnych źródeł energii

Choć OZE w Polsce są jeszcze marginesem, zaczyna pojawiać się zainteresowanie na specjalistów, którzy wiedzą, jak poprawnie wykorzystywać takie źródła energii. Według statystyk w Stanach wzrost zapotrzebowania na takich ekspertów wyniósł 115% w przypadku fotowoltaiki i 95% w energetyce wiatrowej. W Polsce trudno spodziewać się aż takich wzrostów, ale bez wątpienia specjaliści z tej branży będą poszukiwani – i już są. Jest to zresztą jeden z zawodów uznawanych za zawody przyszłości.

Lekarze

Trudno się dziwić tej pozycji na liście. Brak lekarzy jest jednym z palących problemów polskiej służby zdrowia – polscy lekarze wolą pracować za granicą. Niełatwe jest też przewidzenie, jak będą się kształtować stawki w tym roku i czy praca w Polsce będzie bardziej obiecująca. Na pewno jednak jest to jeden z tych zawodów, w których odnotowuje się największe deficyty.Rynek pracy zmienia się dynamicznie na naszych oczach. Zawody, które kilka lat temu były niszą, teraz cieszą się dużą popularnością i gwarantują dobre zarobki. Z kolei te, które przyciągały atrakcyjnymi stawkami jeszcze niedawno, dziś nie zapewniają możliwości rozwoju na takim poziomie, jakiego oczekuje współczesny pracownik – a mamy przecież rynek pracownika. Zmiany, które zachodzą w Polsce, na ogół są związane z rozwojem nowoczesnych technologii. Jeśli szukasz swojej drogi zawodowej i nie masz pewności, jak zainwestować swój potencjał, zastanów się nad zawodami, które zaproponowaliśmy w tym zestawieniu.

Kursy i szkolenia, które zdaje spawacz

Praca spawacza do łatwych nie należy
Kategoria: Dla pracownika Praca w Polsce Praca za granicą Wiedza

W czym możemy Ci pomóc?