5 atrakcji, które musisz zobaczyć w Opolu, jeśli będziesz tutaj pracował!

Pierwsze skojarzenie większości Polaków? Festiwal Piosenki Polskiej w opolskim amfiteatrze. Opole to nie tylko festiwal – warto się zapoznać z jego atrakcjami, jeśli zamierzacie przyjechać tutaj do pracy.

praca opole

Opole nie należy do czołówki największych ani najbardziej ludnych miast w Polsce; zapewne jest to jeden z czynników, które wpływają na jego kameralną atmosferę. Odrestaurowane eleganckie kamienice, zdumiewająco dużo zieleni i nowoczesne gmachy instytucji kulturalnych sprawiają, że stolica polskiej piosenki pozwala nacieszyć zmysły i duszę.

Dzisiaj…

Opole wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze piętnaście lat temu – stało się miastem zadbanym i wygodnym. Przede wszystkim jednak pozwala odetchnąć od tempa życia w polskich metropoliach – zarówno przez zwykły relaks, jak i aktywny wypoczynek. Przygotowaliśmy listę kilku atrakcji, które trzeba koniecznie zobaczyć w tym mieście. Ale najpierw – parę słów o samym Opolu. 

Długa historia miasta…

Słowianie zamieszkali na jednej z opolskich wysepek, Pasiece, już w okolicach VII wieku naszej ery. W X wieku podobno przyjechał tu biskup Wojciech, znany każdemu z lekcji historii misjonarz. Opole stało się ostatecznie miastem na początku XII wieku i rozwijało się jako stolica księstwa pod piastowskimi rządami aż do XVI wieku, kiedy przeszło pod rządy Habsburgów. Podczas potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz schronił się w Opolu, skąd wydał uniwersał wzywający do walki przeciwko Szwedom. W XVII wieku miasto nawiedziła też dżuma, zmniejszając populację miasta o połowę.

…krótko opowiedziana

Cyklicznie Opole było nawiedzane przez pożary, przez co nie zachowało się zbyt wiele zabudowy z tamtych czasów. W 1742 roku Śląsk wraz z Opolem przeszedł pod rządy pruskie, a w 1816 roku utworzona została rejencja opolska, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta o stołecznym charakterze. Ponadto w XIX wieku zaczęto intensywnie prowadzić wydobycie margla, na którego złożach leży Opole – na przełomie XIX i XX wieku funkcjonowało tu aż 9 cementowni, z których jedna pracuje do dzisiaj.

Po tym wprowadzeniu rozumiecie już, z czego wynika niepowtarzalny charakter Opola. No, to pora na atrakcje. Kolejność zupełnie przypadkowa!

 

 1. Ogród zoologiczny w Opolu
  Nie tylko dla najmłodszych. Opolskie ZOO należy do jednego z jedenastu najlepszych ogrodów zoologicznych w Polsce, co potwierdza obecność w prestiżowym Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Po tragicznej powodzi tysiąclecia opolskie ZOO zostało zbudowane praktycznie od zera, stanowiąc wielką, długoletnią inwestycję. Dziś zajmuje ponad 30 hektarów i prezentuje ponad 1500 gatunków, z których ogromną popularnością cieszą się uchatki kalifornijskie, sprowadzone w 2007 roku. Ich karmienie – codziennie o 13:00 i 16:00 – przyciąga tłumy, które oglądają sztuczki prezentowane przez urocze foki nie tylko z poziomu tarasów, ale i przeszklonej jaskini, pozwalającej przyglądać się tym zwierzętom pod wodą. Nowością jest również wyspa lemurów, na której zwierzęta chodzą pośród zwiedzających – i na odwrót.
 2. Muzeum Polskiej Piosenki
  Tego obiektu nie można było pominąć w niniejszym zestawieniu – nowoczesna instytucja od 2016 roku pozwala na zapoznanie się z historią i ciekawostkami o polskiej muzyce rozrywkowej. Bardzo interaktywnie – można wirtualnie przymierzać kostiumy artystów, w budkach samodzielnie nagrywa się piosenki, w podwieszanych kulach udostępniane są fascynujące wypowiedzi gwiazd i krytyków o polskich przebojach, a każdy zwiedzający otrzymuje audioprzewodnik dopasowany do poszczególnych eksponatów. Ponadto Muzeum cyklicznie organizuje spotkania z artystami i ich bliskimi. Duży nacisk położony jest na podkreślenie, że piosenka to nie tylko wykonawca, ale i autor tekstu czy kompozytor – mamy więc do czynienia z takim „making off”.
 3. Opolska Wenecja i coś dla żołądka
  Opolska Wenecja to okolice starego koryta Odry, przez charakterystyczną zabudowę nazywanego Młynówką – mieściły się bowiem przy nim młyny i spichlerze. Budynki nad brzegiem są barwnie oświetlone po zmroku, pięknie odbijając się w tafli wody. Most Groszowy to z kolei most miłości, bo zakochani wieszają na nim kłódki tak jak w wielu innych miastach. Widok z niego jest jednak urzekający. No i wreszcie propozycja dla głodnych – zaraz za Mostem mieści się słynna naleśnikarnia „Grabówka”, w której dawniej stołowali się uczestnicy Festiwalu. Naleśniki są przyrządzane według własnej receptury i trzeba przyznać, że są wyśmienite. Polecamy gorąco.
 4. Spacer po Wyspie Bolko
  Ostoja spokoju i jedno z ulubionych miejsc opolskich rowerzystów, rolkarzy i po prostu spacerowiczów. Nazywana jest „Zielonymi Płucami Opola” i trudno się dziwić – to sporych rozmiarów park z idealnie wytyczonymi ścieżkami, po których codziennie, zwłaszcza w niedziele, spacerują opolanie. Mieszkają tu nawet sarny, co świadczy o tym, jaki spokój zapewnia Bolko. Warto też przysłuchiwać się ptakom – niektóre gatunki są spotykane bardzo rzadko, a na Wyspie znalazły swój azyl. Na rozległej polanie rozsiadają się zarówno piknikowicze, jak i opolska młodzież – miejsca wystarczy dla wszystkich.
 5. Wieża Piastowska
  Wieża Piastowska ma 42 metry i pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Po gruntownym remoncie pozostałość po piastowskim zamku stała się wspaniałą atrakcją turystyczną, pozwalającą na spotkanie z historią Opola w multimedialnej wersji. Przewodnik ubrany w średniowieczne szaty najpierw wprowadza nas do lochu, a następnie piętro po piętrze zapoznaje z wizualizacjami obrazującymi poszczególne momenty w historii miasta. Spore wrażenie robi interaktywna projekcja dawnej panoramy miasta. Na tarasie widokowym można z kolei dokonać porównania, jak zmieniało się Opole. Bo zmieniło się bardzo i to nawet w ostatnim czasie, a co dopiero na przestrzeni kilkuset lat.
wyjazd do pracy za granicę

Co warto wziąć na pierwszy wyjazd do pracy za granicę?

Co warto wziąć na pierwszy wyjazd do pracy za granicę?
Kategoria: Dla pracownika Wiedza

W czym możemy Ci pomóc?

Katarzyna Bednarz
Recruitment Officer Skontaktuj się
Katarzyna Bednarz