fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

5 atrakcji, które musisz zobaczyć w Opolu, jeśli będziesz tutaj pracował!

Pierwsze skojarzenie większości Polaków? Festiwal Piosenki Polskiej w opolskim amfiteatrze. Opole to nie tylko festiwal – warto się zapoznać z jego atrakcjami, jeśli zamierzacie przyjechać tutaj do pracy.

praca opole

Opole nie należy do czołówki największych ani najbardziej ludnych miast w Polsce; zapewne jest to jeden z czynników, które wpływają na jego kameralną atmosferę. Odrestaurowane eleganckie kamienice, zdumiewająco dużo zieleni i nowoczesne gmachy instytucji kulturalnych sprawiają, że stolica polskiej piosenki pozwala nacieszyć zmysły i duszę.

Dzisiaj…

Opole wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze piętnaście lat temu – stało się miastem zadbanym i wygodnym. Przede wszystkim jednak pozwala odetchnąć od tempa życia w polskich metropoliach – zarówno przez zwykły relaks, jak i aktywny wypoczynek. Przygotowaliśmy listę kilku atrakcji, które trzeba koniecznie zobaczyć w tym mieście. Ale najpierw – parę słów o samym Opolu. 

Długa historia miasta…

Słowianie zamieszkali na jednej z opolskich wysepek, Pasiece, już w okolicach VII wieku naszej ery. W X wieku podobno przyjechał tu biskup Wojciech, znany każdemu z lekcji historii misjonarz. Opole stało się ostatecznie miastem na początku XII wieku i rozwijało się jako stolica księstwa pod piastowskimi rządami aż do XVI wieku, kiedy przeszło pod rządy Habsburgów. Podczas potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz schronił się w Opolu, skąd wydał uniwersał wzywający do walki przeciwko Szwedom. W XVII wieku miasto nawiedziła też dżuma, zmniejszając populację miasta o połowę.

…krótko opowiedziana

Cyklicznie Opole było nawiedzane przez pożary, przez co nie zachowało się zbyt wiele zabudowy z tamtych czasów. W 1742 roku Śląsk wraz z Opolem przeszedł pod rządy pruskie, a w 1816 roku utworzona została rejencja opolska, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta o stołecznym charakterze. Ponadto w XIX wieku zaczęto intensywnie prowadzić wydobycie margla, na którego złożach leży Opole – na przełomie XIX i XX wieku funkcjonowało tu aż 9 cementowni, z których jedna pracuje do dzisiaj.

Po tym wprowadzeniu rozumiecie już, z czego wynika niepowtarzalny charakter Opola. No, to pora na atrakcje. Kolejność zupełnie przypadkowa!

 

  1. Ogród zoologiczny w Opolu
    Nie tylko dla najmłodszych. Opolskie ZOO należy do jednego z jedenastu najlepszych ogrodów zoologicznych w Polsce, co potwierdza obecność w prestiżowym Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Po tragicznej powodzi tysiąclecia opolskie ZOO zostało zbudowane praktycznie od zera, stanowiąc wielką, długoletnią inwestycję. Dziś zajmuje ponad 30 hektarów i prezentuje ponad 1500 gatunków, z których ogromną popularnością cieszą się uchatki kalifornijskie, sprowadzone w 2007 roku. Ich karmienie – codziennie o 13:00 i 16:00 – przyciąga tłumy, które oglądają sztuczki prezentowane przez urocze foki nie tylko z poziomu tarasów, ale i przeszklonej jaskini, pozwalającej przyglądać się tym zwierzętom pod wodą. Nowością jest również wyspa lemurów, na której zwierzęta chodzą pośród zwiedzających – i na odwrót.
  2. Muzeum Polskiej Piosenki
    Tego obiektu nie można było pominąć w niniejszym zestawieniu – nowoczesna instytucja od 2016 roku pozwala na zapoznanie się z historią i ciekawostkami o polskiej muzyce rozrywkowej. Bardzo interaktywnie – można wirtualnie przymierzać kostiumy artystów, w budkach samodzielnie nagrywa się piosenki, w podwieszanych kulach udostępniane są fascynujące wypowiedzi gwiazd i krytyków o polskich przebojach, a każdy zwiedzający otrzymuje audioprzewodnik dopasowany do poszczególnych eksponatów. Ponadto Muzeum cyklicznie organizuje spotkania z artystami i ich bliskimi. Duży nacisk położony jest na podkreślenie, że piosenka to nie tylko wykonawca, ale i autor tekstu czy kompozytor – mamy więc do czynienia z takim „making off”.
  3. Opolska Wenecja i coś dla żołądka
    Opolska Wenecja to okolice starego koryta Odry, przez charakterystyczną zabudowę nazywanego Młynówką – mieściły się bowiem przy nim młyny i spichlerze. Budynki nad brzegiem są barwnie oświetlone po zmroku, pięknie odbijając się w tafli wody. Most Groszowy to z kolei most miłości, bo zakochani wieszają na nim kłódki tak jak w wielu innych miastach. Widok z niego jest jednak urzekający. No i wreszcie propozycja dla głodnych – zaraz za Mostem mieści się słynna naleśnikarnia „Grabówka”, w której dawniej stołowali się uczestnicy Festiwalu. Naleśniki są przyrządzane według własnej receptury i trzeba przyznać, że są wyśmienite. Polecamy gorąco.
  4. Spacer po Wyspie Bolko
    Ostoja spokoju i jedno z ulubionych miejsc opolskich rowerzystów, rolkarzy i po prostu spacerowiczów. Nazywana jest „Zielonymi Płucami Opola” i trudno się dziwić – to sporych rozmiarów park z idealnie wytyczonymi ścieżkami, po których codziennie, zwłaszcza w niedziele, spacerują opolanie. Mieszkają tu nawet sarny, co świadczy o tym, jaki spokój zapewnia Bolko. Warto też przysłuchiwać się ptakom – niektóre gatunki są spotykane bardzo rzadko, a na Wyspie znalazły swój azyl. Na rozległej polanie rozsiadają się zarówno piknikowicze, jak i opolska młodzież – miejsca wystarczy dla wszystkich.
  5. Wieża Piastowska
    Wieża Piastowska ma 42 metry i pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Po gruntownym remoncie pozostałość po piastowskim zamku stała się wspaniałą atrakcją turystyczną, pozwalającą na spotkanie z historią Opola w multimedialnej wersji. Przewodnik ubrany w średniowieczne szaty najpierw wprowadza nas do lochu, a następnie piętro po piętrze zapoznaje z wizualizacjami obrazującymi poszczególne momenty w historii miasta. Spore wrażenie robi interaktywna projekcja dawnej panoramy miasta. Na tarasie widokowym można z kolei dokonać porównania, jak zmieniało się Opole. Bo zmieniło się bardzo i to nawet w ostatnim czasie, a co dopiero na przestrzeni kilkuset lat.
rekrutacja

Atuty pożądane przez każdego pracodawcę

XXI wiek zmienił oblicze rynku pracy
Kategoria: Dla pracownika Wiedza

W czym możemy Ci pomóc?