fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Jak napisać idealne CV. Oto 8 porad

Curriculum Vitae, czyli po łacinie przebieg życia. Napisanie tego dokumentu aplikacyjnego z pozoru wydaje się proste, jednakże praktyka pokazuje, że podczas jego tworzenia osoby szukające pracy popełniają sporo błędów. Wpisanie swoich danych, opisanie doświadczenia zawodowego i umiejętności to nie wszystko. Istnieje bowiem kilka zasad, których przestrzeganie sprawi, że rekruterzy będą się do Ciebie ustawiać w kolejce.

Zdjęcie, dane osobowe, doświadczenie zawodowe, umiejętności, zainteresowania, podsumowanie oraz klauzula dotycząca ochrony danych osobowych to elementy, jakie powinno posiadać idealne CV. Jeżeli szukasz pracy i otrzymujesz niewiele odpowiedzi na przesłane dokumenty aplikacyjne, to powinieneś szczegółowo prześledzić ten poradnik. Poniżej zamieszczamy opis każdego z elementów tego dokumentu tak, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Rozmowa o prace, idealne cv

Dane osobowe i zdjęcie

Nie ma co zagłębiać się w szczegóły. W tej rubryce zawrzyj jedynie najważniejsze informacje takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon, e-mail i ewentualnie datę urodzenia. Rekrutera szukającego osoby na dane stanowisko nie zainteresuje informacja, jaki jest twój stan cywilny czy miejsce urodzenia.

Idealne CV musi zawierać również fotografię. Trzeba przy tym pamiętać, że musi ona być formalna. Najlepiej umieść to samo zdjęcie, które znajduje się w naszych dokumentach. Niedopuszczalne jest wstawianie zdjęć np. z urlopu.

Kolejne jest podsumowanie. Element, który pojawia się w jednym na dziesięć CV. Odpowiadając na ogłoszenia wielu kandydatów lekceważy ten punkt, bądź zwyczajnie nie ma o nim pojęcia. Należy je umieścić w górnej części dokumentu. Powinno ono mieć 2 lub 3 zdania i opisywać powody, dlaczego to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Nie należy przy tym powtarzać informacji, które zawarliśmy w pozostałych rubrykach. Możesz tam wpisać swoje cechy charakteru lub zaakcentować jedno z osiągnięć, którym szczególnie chcesz się pochwalić. Pamiętaj jednak, żeby to, co piszesz miało odniesienie do stanowiska na które aplikujesz.

Doświadczenie zawodowe

To jeden z najważniejszych elementów idealnego CV. Wpisujemy tu nazwy firm oraz stanowisk, które wcześniej piastowaliśmy. Nie można oczywiście zapomnieć o datach. W sytuacji, gdy dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową, warto umieścić tutaj wszystkie działania świadczące o tym, że poradzimy sobie na danym stanowisku.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy mamy bogatsze doświadczenie zawodowe. Wówczas warto skupić się tylko na tych stanowiskach, które będą miały znaczenie z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Przy tych aktywnościach należy wymienić od myślników ważniejsze obowiązki oraz ewentualne sukcesy związane z naszą pracą. Przykładowo, jeżeli byliśmy odpowiedzialni za wygląd i treści zawarte strony internetowej firmy, warto napisać, o ile wzrosła jej oglądalność po wprowadzeniu zmian.

Niezależnie od wielkości posiadanego doświadczenia trzeba pamiętać, aby informacje dotyczące zatrudnienia były podane w sposób zwięzły. Informacja musi być konkretna i istotna dla nowego pracodawcy. Dla zobrazowania skali osiągniętych przez nas efektów, warto zastosować liczby. Np. wzrost sprzedaży o 10 procent.

Umiejętności

Ten element idealnego CV jest prawie tak samo ważny, jak doświadczenie zawodowe. W nim opisujemy nasze umiejętności. Warto skupić się na tzw. twardych elementach, czyli takich, którymi możemy łatwo się pochwalić, przedstawiając zaświadczenie lub certyfikat. Jest to np. prawo jazdy lub znajomość języka obcego.

Nie zawsze wszystkie umiejętności możemy potwierdzić odpowiednim dokumentem. Wówczas nie należy z ich wpisania rezygnować. Są to np. umiejętności obsługi specjalistycznych programów komputerowych czy specjalistyczna wiedza na dany temat. Tak, jak w przypadku doświadczenia, należy się skupić na tych elementach, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę.

Zainteresowania

Mimo że każdy może interesować się czymś innym, to odpowiadając na ogłoszenie pracodawcy, również w tym miejscu warto zachować ostrożność. Zbyt ekscentryczne hobby kłócące się z głównym przedmiotem działalności firmy, do której aplikujemy może być odebrane, jako wada kandydata. Mile widziane mogą być natomiast zainteresowania związane z działalnością firmy. Dobrym przykładem na to jest zamiłowanie do podróży w sytuacji, gdy aplikujemy na stanowisko do biura podróży.

W rubryce zainteresowania kandydat do pracy nie powinien się za bardzo rozpisywać. Trzy elementy wypisane od myślników w zupełności wystarczą.

Klauzula

Nie należy zapomnieć o klauzuli o ochronie danych osobowych. Wielu pracodawców w ogłoszeniach dodaje prośbę o zamieszczenie w CV oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji. W takiej sytuacji jego brak może skutkować odrzuceniem kandydata mimo jego bogatego doświadczenia i umiejętności. Gdy w ogłoszeniu nie ma informacji na ten temat, dla pewności warto w dokumencie zawrzeć standardową “regułkę”.

Estetyka

Idealne CV musi również uwzględniać względy estetyczne. To, jak dokument będzie wyglądał jako całość ma wielkie znaczenie i zwykle decyduje o tym, czy szukając pracy w ogóle zostaniemy zauważeni. Pismo powinno być schludne i napisane jednolitą czcionką.

Podsumowując, przy tworzeniu CV warto zadbać o stronę wizualną całego dokumentu, jego zwięzłość i dopasowanie do wymogów pracodawcy. Pismo aplikacyjne jest wizytówką kandydata i to w dużej części na jego podstawie pracodawcy decydują się na zaproszenie danej osoby na rozmowę kwalifikacyjną lub jej odrzucenie.

miniatura koronowirus

Wpływ koronawirusa na rynek pracy

Zobacz jaki wpływ będzie miała szalejąca pandemia na rynek pracy w Europie
Kategoria: Dla pracownika Personal Branding Wiedza
Tagi: CV praca rekrutacja zatrunienie

W czym możemy Ci pomóc?