Wady i zalety outsourcingu pracy

Outsourcing pracowniczy pozwala przede wszystkim oszczędzać czas i pieniądze przedsiębiorcy, który się na taką usługę decyduje. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu współpracę należy podejmować tylko z godnymi zaufania agencjami pracy.

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest kwestia kosztów. Firma, która decyduje się na usługi związane z leasingiem pracowników często może liczyć na ich obniżenie.

Outsourcing pracowniczy rozpoczyna się od delegowania do agencji pracy wszystkich obowiązków związanych rekrutowaniem pracownika. Dzięki temu przedsiębiorstwo, które z takim podmiotem podpisze umowę nie musi zatrudniać pracowników, którzy będą zajmować się poszukiwaniem specjalistów na poszczególne stanowiska.

outsourcing pracowniczy

Specjaliści dostarczeni na zamówienie

Kolejną zaletą jest oszczędność czasu. Procedura poszukiwania i rekrutowania pracowników jest czasochłonna, a powierzając ją firmie zewnętrznej mamy pewność, że w krótkim czasie do przedsiębiorstwa dostarczeni zostaną specjaliści, których kwalifikacje spełniają konkretne wymagania. Dodatkowo, z reguły agencje pracy dysponują bazą kandydatów, więc na nowych pracowników zazwyczaj nie trzeba długo czekać. Tak jest w przypadku współpracy z firmą Weegree. Opolskie przedsiębiorstwo z branży HR realizuje zlecenia w możliwie najkrótszym czasie. Rekrutacja i selekcja kandydatów jest przy tym przeprowadza w oparciu o najwyższe standardy.

Warto wspomnieć, że zatrudnienie zewnętrzne to opcja doskonała dla przedsiębiorstw, u których powinna być zachowana ciągłość zatrudnienia, przy zachowaniu odpowiedniej wielkości w stosunku do liczby zamówień.

Agencja zatrudnienia w ramach leasingu przejmuje na siebie nie tylko obowiązki związane z rekrutowaniem. Zajmuje się ona również kwestiami kadrowo-płacowymi, takimi jak wypłacanie pensji, planowanie urlopów pracowniczych czy rozstrzyganie sporów pracowniczych. Ponadto, firma dostarczająca specjalistów organizuje zastępstwa w przypadku nieobecności któregoś z zatrudnionych i wysyła pracowników na badania okresowe oraz szkolenia.

Przedsiębiorca korzystający z usług outsourcingowych może zaoszczędzony czas i pieniądze przeznaczyć na rozwijanie zakresu swojej działalności. Chodzi tutaj przede wszystkim o urozmaicanie oferty czy uatrakcyjnianie proponowanego asortymentu lub wachlarza usług.

Tylko zaufane agencje pracy

Niska jakość usług outsourcingowych może prowadzić do osłabienia pozycji rynkowej firmy, która z nich korzysta. Chodzi o sytuacje, w których agencja pracy niezbyt należycie wywiązuje się ze swoich zadań. Wraz z podjęciem decyzji o zatrudnieniu pracowników zewnętrznych, często konieczna jest też likwidacja działu rekrutacji i kadr.

Wadą tego rozwiązania jest również fakt, że pracownik delegowany do pracy przez agencję zatrudnienia może nie czuć się silnie związany z firmą. Wynika to z faktu, że inny podmiot go zatrudnia, a na rzecz innego świadczy on pracę. Za niedogodność można również uznać ograniczony kontakt z pracownikami na etapie ich rekrutowania. Wady te nie są bardzo znaczące, jednakże warto mieć je na uwadze.

Podsumowując, wad leasingu personelu jest znacznie mniej niż zalet. Wybierając doświadczoną i godną zaufania agencję pracy, taką jak Weegree, można je zminimalizować. Z tego względu warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór najlepszej firmy z branży HR.

Obieg dokumentów w firmie

Etapy, rodzaje i jego rola
Kategoria: Dla pracodawcy Skuteczna rekrutacja
Tagi: outsourcing pracowniczy rekrutacja weegree

W czym możemy Ci pomóc?

Katarzyna Bednarz
Recruitment Officer Skontaktuj się
Katarzyna Bednarz