fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński można określić jako pulę dni wolnych od pracy przysługujących rodzicom nowo narodzonego dziecka. Zgodnie z obowiązującym prawem jego długość może się wahać od 20 do nawet 37 tygodni. Rodzicom przysługuje również urlop rodzicielski, który dodatkowo wydłuża czas poświęcony na wychowywanie dziecka.

Długość urlopu macierzyńskiego zależy od ilości dzieci, które przyjdą na świat podczas jednego porodu. Gdy wynikiem ciąży jest jedno dziecko wówczas urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a w przypadku urodzenia bliźniaków okres ten wydłuża się do 31 tygodni. Gdy w trakcie jednego porodu na świat przyjdzie trójka, czwórka lub piątka dzieci, to długość urlopu macierzyńskiego wynosi odpowiednio 33, 35 lub 37 tygodni. Pula dni wolnych nie przysługuje tylko po porodzie. Matka może skorzystać z tego urlopu nawet do 6 tygodni przed planowaną datą rozwiązania.

Okres urlopu macierzyńskiego można dodatkowo wydłużyć. Do końca 2015 roku dostępny był tzw. dodatkowy urlop macierzyński, który trwał 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 8 tygodni, jeżeli na świat przyszło więcej dzieci. Po tym okresie rodzic mógł również wziąć urlop rodzicielski trwający nawet 26 tygodni. Od początku 2016 roku pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego zniknęło. Połączono go z urlopem rodzicielskim, który obecnie trwa 32 tygodnie (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 34 tygodnie (w przypadku urodzenia dwójki lub większej ilości dzieci).

Urlopu rodzicielskiego nie trzeba brać od razu. Zgodnie z nowymi przepisami można go podzielić na cztery tury. Jedynym warunkiem jest wiek dziecka, bowiem dni wolne z tego tytułu można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym będzie ono miało 6 lat.

Komu przysługuje urlop macierzyński?

Do urlopu macierzyńskiego uprawnione są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej lub o pracę nakładczą i odprowadzają dobrowolnie składkę chorobową.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że urlop macierzyński przysługuje nie tylko kobietom. Prawo do niego mają również ojcowie. Zgodnie z prawem matka musi wykorzystać 14 tygodni, a pozostałe od 6 do nawet 23 tygodni może wziąć ojciec. Kobieta, aby zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca, musi wypełnić specjalny wniosek. Termin jego złożenia mija 7 dni przed ewentualnym powrotem do pracy. Z części urlopu może również zrezygnować pracownica z orzeczeniem o niezdolności do pracy. Wówczas opiekę nad dzieckiem sprawuje ojciec lub inny ubezpieczony członek rodziny.

W sytuacji porzucenia dziecka lub śmierci matki, prawo do urlopu macierzyńskiego uzyskuje jeden z członków najbliższej rodziny. Najbliżsi mogą się również zająć dzieckiem, gdy po porodzie matka przebywa w szpitalu, a jej stan zdrowia nie pozwala na sprawowanie opieki.

Wynagrodzenie w trakcie urlopu

Rodzic przebywający na urlopie macierzyńskim przez pierwsze 26 tygodni zachowuje prawo do całości wynagrodzenia. Po tym okresie pensja wypłacana stanowi 60 procent wcześniejszego wynagrodzenia. W świetle obecnych przepisów jego wartość “na rękę” nie może być jednak niższa niż 1000 złotych. Jeżeli pracodawca wypłaci pracownikowi mniej, to pozostałą sumę dopłaci państwo.

Kobieta, która chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego może zdecydować się również na inny system wypłacania pensji. Po wypełnianiu odpowiednich dokumentów może otrzymywać przez cały ten okres 80 procent wcześniejszego wynagrodzenia. Dzięki temu nie musi pamiętać o dopełnieniu dodatkowych formalności pod koniec trwania urlopu macierzyńskiego.

Dzięki zmianom wprowadzonym na początku 2016 roku, wynagrodzenie w trakcie urlopu macierzyńskiego otrzymują także bezrobotni, studenci, rolnicy oraz osoby pracujące na umowę o dzieło. Wypłacany im jest tzw. zasiłek rodzicielski wynoszący 1000 złotych netto. Ze wspomnianego zasiłku skorzystają też osoby zarabiające mniej niż 1000 złotych na rękę. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kwota wypłacana przez państwo wyrównuje różnicę tak, aby łączny dochód wynosił tyle, ile całkowita wartość zasiłku rodzicielskiego.

Praca podczas urlopu macierzyńskiego

Osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim może pracować maksymalnie na pół etatu. Taka aktywność sprawia, że wydłuża się urlop rodzicielski, który może trwać do 64 lub 68 tygodni w zależności od ilości urodzonych dzieci.

Dodatki do wynagrodzenia

Sprawdź, ile wynoszą i komu się należą
Kategoria: Dla pracownika Wiedza
Tagi: dziecko macierzyństwo urlop

W czym możemy Ci pomóc?