fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Wypowiedzenie umowy o pracę

Czasy gdy w jednej firmie pracowało się całe życie bezpowrotnie minęły. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy pracują w jednym zakładzie pracy średnio 10 lat. Okres ten może się wkrótce jeszcze mocniej skrócić, gdyż według badań firmy Hays Poland, aż 22 procent osób zatrudnionych, zamierza zmienić miejsce pracy w okresie od 6 do 12 miesięcy. Coraz większa rotacja w firmach rodzi problem skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę. Niezależnie od tego, która ze stron chce wypowiedzieć umowę, dokument zrywający dotychczasową współpracę powinien być złożony w odpowiedniej formie, z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia.

Forma wypowiedzenia umowy o pracę

Najskuteczniejszym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest przekazanie decyzji w formie pisemnej. Dokument powinien być wręczony osobiście, najlepiej w obecności świadka. Obecność trzeciej osoby pozwoli uniknąć sytuacji, w której pracownik lub pracodawca odmówi przyjęcia wypowiedzenia. Oprócz tego tolerowaną formą rozwiązania umowy jest przekazanie informacji w formie ustnej. Rozwiązanie umowy w ten sposób wprawdzie jest skuteczne w sensie prawnym, jednakże jeżeli pracownik zdecyduje się pozwać pracodawcę do Sądu Pracy, organ ten uzna takie wypowiedzenie za bezzasadne.

Kolejną metodą wypowiedzenia umowy o pracę jest wysłanie dokumentu pocztą. W tym przypadku najskuteczniejsze będzie zastosowanie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Gdy do pracodawcy dotrze żółta zwrotka, wówczas ma on pewność, że wypowiedzenie dotarło do pracownika. Doręczenie uznaje się za skuteczne również w sytuacji, gdy list polecony odbierze jeden z domowników mieszkających razem z pracownikiem. Gdy pracownik świadomie nie odbiera listu poleconego lub zmienił adres zamieszkania bez uprzedniego przekazania takiej informacji pracodawcy, wówczas pismo uznaje się za doręczone w momencie drugiego nieudanego awizowania go przez pocztę.

Tryb wypowiedzenia umowy o pracę

Rozwiązanie umowy pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą może przybierać jeden z trzech trybów: porozumienie stron, rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem oraz rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. W pierwszym przypadku nie ma znaczenia, która ze stron wychodzi z inicjatywą zakończenia współpracy. Okres wypowiedzenia ustalany jest w tym przypadku dowolnie.

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem musi uwzględniać okres wypowiedzenia, o którym więcej więcej powiemy w dalszej części tego poradnika. Taki tryb rozwiązania umowy można zastosować w przypadku umowy zawartej zarówno na okres próbny, czas nieokreślony, jak i czas określony powyżej 6 miesięcy. Dokument taki musi również zawierać powód zwolnienia, a także pouczenie o możliwości odwołania się od decyzji do sądu pracy.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia powoduje natychmiastowe ustanie stosunku pracy i może być stosowane tylko w określonych przypadkach. Powody, które wskazuje prawo dotyczą ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych lub utraty przez pracownika uprawnień koniecznych do pracy na danym stanowisku.

Tryb wypowiedzenia umowy podawany jest w świadectwie pracy, o którym więcej pisaliśmy w jednym z poprzednich poradników.

Okres wypowiedzenia

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę okres wypowiedzenia daje pracownikowi czas na znalezienie nowej pracy. Dodatkowo pracodawca ma możliwość zwolnienia osoby zatrudnionej z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jego długość zależy od rodzaju zawartej umowy i okresu zatrudnienia u tego pracodawcy.

W przypadku umowy zawartej na okres próbny, okres wypowiedzenia może trwać 3 dni robocze, tydzień lub dwa tygodnie. Pierwszy wariant stosowany jest gdy pracownik był zatrudniony w firmie maksymalnie 2 tygodnie. Jeżeli okres ten jest dłuższy niż 2 tygodnie, wówczas okres wypowiedzenia wynosi tydzień. Z kolei trzeci przypadek dotyczy umów zawartych na okres próbny, które trwały co najmniej 3 miesiące.

Dla umów podpisanych na czas nieokreślony wyznaczono inne długości okresów wypowiedzenia. Gdy pracownik pracował u danego pracodawcy dłużej niż 6 miesięcy, wówczas należy mu się 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. W przypadku współpracy trwającej dłużej, której jednocześnie okres nie przekracza 3 lat, przypisano 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Z kolei gdy pracownik był zatrudniony w przedsiębiorstwie dłużej niż 3 lata, wówczas okres ten wynosi 3 miesiące. Okresy te mogą być dodatkowo wydłużone, jeżeli stanowisko pracownika wiązało się z odpowiedzialnością materialną. Może on wynosić jeden lub trzy miesiące, w zależności czy osoba zatrudniona pracowała w firmie dłużej czy krócej niż pół roku.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

W przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w miesiącach, moment jego rozpoczęcia liczony jest od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu zakończenia współpracy pomiędzy stronami. Gdy okres wypowiedzenia liczony jest w tygodniach, wówczas momentem jego rozpoczęcia jest pierwsza niedziela następująca po dniu złożenia wypowiedzenia. W przypadku okresu wypowiedzenia, którego długość podana jest w dniach, zaczyna się go liczyć już w kolejnym dniu po rozwiązaniu umowy. W tym przypadku do tego okresu liczone są również dni dodatkowo wolne od pracy, takie jak sobota. Wyłącza się z niego natomiast niedziele oraz dni określone jako święto ustawowe.

Delegacja pracownicza

Koszty i sposoby jej rozliczania
Kategoria: Dla pracodawcy Rynek pracy
Tagi: firma pracodawca pracownik umowa wypowiedzenie zwlnienie

W czym możemy Ci pomóc?