fbpx Weegree – dostarczanie specjalistów to nasza specjalność

Outsourcing personelu – co warto wiedzieć?

Obecnie o outsourcingu słyszy się coraz więcej. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy realizację pewnych zadań, funkcji powierzamy firmie zewnętrznej. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się outsourcing pracowniczy.

Przedsiębiorstwo, które powierzy pieczę nad kwestiami kadrowymi agencji zatrudnienia, zamiast skupiać się na budowaniu własnego działu HR od podstaw czy szkoleniu przyszłych rekruterów, może zająć się pozyskiwaniem klientów, poszerzaniem zakresu oferowanych usług czy po prostu prowadzeniem własnych spraw. Sam outsourcing pracowniczy, określany inaczej jako leasing pracowników lub zatrudnienie zewnętrze, polega na wynajmowaniu pracowników przez przedsiębiorstwo.

Zalety zatrudnienia zewnętrznego

Nie ma wątpliwości, że firma, która korzysta z usług przedsiębiorstwa zajmującego się outsourcingiem personelu może liczyć na zmniejszenie, ograniczenie kosztów. Nie musi przecież zatrudniać kadry specjalizującej się w HR. Co więcej, agencja pracy dysponuje bazą kandydatów na określone stanowiska i jest w stanie zajmować się równolegle kilkoma procedurami rekrutacyjnymi. Na dodatek, dzięki wsparciu agencji zatrudnienia, firma która potrzebuje nowych pracowników może zaoszczędzić sporo czasu. Zamiast bowiem zajmować się poszukiwaniem kandydatów do pracy we wskazanym charakterze, będzie miała możliwość skupienia się wyłącznie na obszarze swojej działalności, rzetelnej realizacji zaplanowanych działań oraz dążeniu do obranych celów, mając pewność, że eksperci firmy zewnętrznej od A do Z, profesjonalnie i fachowo zajmą się procedurę rekrutacyjną. Ponadto, outsourcing to gwarancja:

  • profesjonalnej i sprawnej procedury rekrutacyjnej, uwzględniającej aktualnie panujące na rynku pracy trendy (oczywiście przy założeniu, że korzystamy z usług sprawdzonej, cenionej agencji pracy),
  • nawiązania kontaktu z najlepszymi specjalistami – doświadczone agencje zatrudnienia są w stanie w krótkim czasie znaleźć najlepsze kandydatury,
  • ciągłości zatrudnienia.

Przedsiębiorstwo specjalizujące się w outsourcingu pracowniczym zajmuje się przede wszystkim procedurą rekrutacyjną oraz zawieraniem z pracownikami umów. Zakres działalności agencji pracy uwzględnia również wypłacanie pensji, wysyłanie pracowników na badania okresowe, rozstrzyganie sporów pracowniczych, sprawowanie pieczy nad zastępstwami, nadzorowanie harmonogramu urlopów. Firma zewnętrzna organizuje szkolenia, zajmuje się systemami motywowania zatrudnionych, rozlicza nadgodziny. Agencje pracy często proponują także profesjonalne działania związane z mentoringiem i coachingiem. Warto podkreślić, że zakres działań, w których firma outsourcingowa wyręcza swojego klienta jest bardzo szeroki. Leasing pracowników to opcja wpisująca się w oczekiwania przedsiębiorców, którzy nie chcą tracić czasu na formalności związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi w firmie.

Outsourcing personelu – co wypada mieć na uwadze?

Wypada podkreślić, że leasing pracowników w szczególności sprawdza się w przypadku dużych, prężnie rozwijających się firm, w których rotacja zatrudnionych jest bardzo intensywna.  Nie ulega wątpliwości, że firma, która decyduje się na usługi outsourcingu pracowniczego nie może liczyć na bezpośredni, osobisty kontakt z kandydatami na określone stanowiska. Pracodawca, któremu jednak na tym osobistym kontakcie zależy, może zdecydować się na opcję pośrednią. Wtedy agencja pracy zajmuje się wstępnymi działaniami rekrutacyjnymi, a selekcja, weryfikacja kandydatur, przeprowadzanie spotkań leży w gestii osoby poszukującej pracowników.

Wypada wspomnieć, że przed zawarciem umowy z firmą zewnętrzną należy zawsze upewnić się, że jest ona godna zaufania. Korzystając z usług przedsiębiorstwa specjalizującego się w outsourcingu personalnym, powierzamy mu bowiem wiele poufnych informacji i danych dotyczących naszej firmy i jej pracowników. Jeśli wciąż szukasz rzetelnego i wiarygodnego partnera doskonale trafiłeś. Skontaktuj się z nami i umówmy się na spotkanie, na którym omówimy Twoje potrzeby i wspólny plan działania.

Odwołanie pracownika z urlopu

Sprawdź, kiedy pracodawca może to zrobić
Kategoria: Dla pracodawcy Trendy HR
Tagi: outsourcing pracownik zatrudnienie

W czym możemy Ci pomóc?